REALIZOWANE POLITYKI, PROGRAMY I STRATEGIE
Niniejsza część przedstawia podsumowanie najważniejszych zadań wykonywanych w 2022 r. przez Miasto Cieszyn w związku z realizacją lokalnych polityk, programów i strategii.
25
dokumentów i programów strategicznych miasta było realizowanych w 2022 r.,
w tym:
Krótki opis realizacji
programy o charakterze ogólnym
NOWA STRATEGIA ROZWOJU
Wraz z końcem 2020 r. przestała obowiązywać Strategia Rozwoju Miasta Cieszyna 2010-2020.
Od tamtego czasu podjęto w Mieście szereg strategii branżowych, w tym m.in. społecznych, transportowych czy środowiskowych. W 2022 r. zdecydowano się przystąpić do opracowania nowego dokumentu strategii rozwoju miasta.
Podczas sesji Rady Miejskiej 27 października, przyjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Miasta Cieszyna do roku 2030 oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu Strategii, w tym trybu konsultacji.
program współpracy Gminy Cieszyn z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami działającymi w zakresie pożytku publicznego na rok 2022
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXII/257/20 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 29 października 2020 r.
Cel:
Nadrzędnym celem programu jest budowanie partnerstwa pomiędzy Gminą Cieszyn i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, służącego diagnozowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz wzmacnianiu aktywności społeczności lokalnych. Program obejmuje wsparcie w takich obszarach jak: sport; ochrona zdrowia; wspieranie działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym; pomoc społeczna, promocja i organizacja wolontariatu; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego; bezpieczeństwa publiczne; wspieranie działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym; wspierania edukacji ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.
Realizacja w 2022 r.:
Szczegółowe informacje odnośnie realizacji programu zawarto na podstronie raportu Realizacja zadań w ramach pożytku publicznego.
Program inicjatyw lokalnych
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XX/235/20 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 27 sierpnia 2020 r.
Cel:
Celem programu jest realizacja zadań publicznych na wniosek mieszkańców w zakresie:
działalności charytatywnej, wolontariatu, podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania, wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa, ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, rewitalizacji, porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych nieobejmujących zadań o charakterze inwestycyjnym lub remontowym;
budowy, rozbudowy lub remontu dróg, kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej oraz obiektów małej architektury stanowiących własność Gminy Cieszyn.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach inicjatyw lokalnych zostały podpisane 2 umowy z mieszkańcami (złożono 2 wnioski) miasta Cieszyna na realizację nowych inwestycji:
budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z pompownią i kanałem ciśnieniowym w rejonie ulic: Zajęczej, Lisiej, Kościelnej w Cieszynie,
budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Płk. Gwido Langera i Ładnej w Cieszynie.
W ramach inicjatyw lokalnych zostały zrealizowane następujące inwestycje:
budowa sieci kanalizacji sanitarnej o długości 651 m wraz z pompownią ścieków w rejonie ulic Katowickiej i Majowej,
budowa sieci wodociągowej o długości 231 m w rejonie ul. Mickiewicza,
budowa sieci kanalizacji sanitarnej o długości 308 m w rejonie ul. Rudowskiej.
Animacja wspólnego logo Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.
Strategia współpracy transgranicznej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna w kontekście rozwoju Euroregionu ŚlĄsk Cieszyński
Podstawa prawna:
Strategia jest realizowana dzięki współpracy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna oraz Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” z siedzibą w Cieszynie i Regionalnego Stowarzyszenia Współpracy Terytorialnej Śląska Cieszyńskiego z siedzibą w Czeskim Cieszynie w ramach projektu „Český Těšin/Cieszyn INEurope”.
Cel:
Projekt ma na celu wykreowanie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie funkcjonalnej przestrzeni współżycia społecznego, życia kulturalnego oraz wzajemnego poznawania się na bazie transgranicznej platformy współpracy samorządów i euroregionu. Długoterminowym celem rozwoju współpracy transgranicznej pomiędzy Cieszynem i Czeskim Cieszynem jest dążenie do utworzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej z udziałem obu miast oraz ich partnerów - stowarzyszeń OLZA i RSTS.
Realizacja w 2022 r.:
Odbywały się spotkania transgranicznych grup roboczych, zespołu stałego oraz posiedzenia Rady Miejskiej Cieszyna i Zastupitelstva města Český Těšín. Pozyskano środki finansowe na projekty "Cieszyn-Czeski Cieszyn wspólnie oraz CieszIT. Kontynuowano projekt "Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju - rozwój transgranicznej turystyki"
W trakcie realizacji projektu "Cieszyn - Czeski Cieszyn wspólnie" opracowano logo obu miast dla wspólnie podejmowanych działań (logo przedstawione powyżej). Ponadto elementem projektu było zapewnienie funkcjonowania Transgranicznej platformy współpracy, powstałej w ramach projektu Český Těšín/CieszynINEurope poprzez spotkania warsztatowe transgranicznych grup roboczych z udziałem ekspertów. Zrealizowano kampanie informacyjne i promocyjne w mediach o zasięgu lokalnym oraz rozdystrybuowano wspólne materiały promocyjne. Na zakończenie projektu organizacja konferencji podsumowującej. Całkowite wydatki w projekcie Miasta Cieszyna, jako partnera, wyniosły 17.500,00 Euro
W ramach zakończonego w 2022 r. projektu CieszIT dokonano adaptacji przestrzeni Cieszyńskiego Centrum Informacji w Cieszynie oraz opracowano koncepcje zarządzania systemem informacji turystycznej i wizualizacji turystycznej. W trakcie realizacji prowadzono wizyty studyjnych, a także szereg aktywności informacyjno-promocyjnych wpisujących się w poszczególne działania projektu. Produktem projektu są także broszury informujące o ofercie turystycznej (ilustracja okładki poniżej). Całkowite wydatki wyniosły 78.281,20 Euro, z czego wydatki kwalifikowalne dla Miasta Cieszyna to 34.569,00 Euro.
Opracowano koncepcje dalszych projektów do realizacji z Programu Interreg VIA 2021-2027 zgodnie z priorytetami nowego okresu programowania.
W ramach projektu "Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju - rozwój transgranicznej turystyki" realizowano następujące zadania:
Remont i przebudowa ulicy Głębokiej w Cieszynie wraz z placem św. Krzyża - odbudowano sklepienie piwniczne, zgodnie z poleceniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Wykonano wszystkie roboty drogowe, zainstalowano znaki organizacji ruchu. Umieszczono elementy małej architektury wraz z nasadzeniem zieleni,
Remont i przebudowa Rynku w Cieszynie — w dniu 17 maja 2022 r. rozstrzygnięto przetarg. Została podpisana umowa z wykonawcą robót – termin realizacji do 9 czerwca 2023 r.,
Budowa transgranicznego centrum informacji turystycznej przy ul. Zamkowej 1 - wykonano m.in. prace związane z sieciami podposadzkowymi, prace zabezpieczające historyczny mur ceglano — kamienny zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, demontaż starej instalację C.O., zbrojenia czy betonowanie schodów,
Przebudowa ulicy Głębokiej, droga gminna nr 390104S w Cieszynie — zadanie zakończono przy dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych.
Ponadto opracowano projekty graficzne metalowych tablic pulpitowych na trasie cieszyńskiego tramwaju czy też tablicy początkowej/końcowej Szlaku Cieszyńskiego Tramwaju. 16 grudnia 2022 r. podpisano umowę na wykonanie i posadowienie repliki tramwaju. Pierwszy etap prac zakończono już na początku 2023 r.
Końcowym efektem projektu będzie odtworzenie trasy i oznaczenie transgranicznego szlaku cieszyńskiego tramwaju jako podstawy nowego wspólnego transgranicznego produktu turystycznego.
Projekt zostanie ukończony w 2023 r. Całkowite wydatki (dla obu miast) w ramach projektu to 4.887.931,20 Euro, z czego wydatki dla Miasta Cieszyna wynoszą 3.278.186,64 Euro Na zadanie „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki” w ramach Programu współpracy transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska Miasto Cieszyn otrzymało w 2022 r. dofinansowanie 566.355,05 zł.
programy Z OBSZARU POMOCY SPOŁECZNEJ
Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Cieszyna na lata 2021-2025
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXII/376/21 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 30 września 2021 r.
Cel:
Celem głównym Strategii jest stworzenie wszystkim mieszkańcom Cieszyna warunków do aktywnego udziału w życiu społeczności lokalnej na miarę potrzeb i możliwości.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach Strategii podejmowano działania w obrębie poszczególnych celów strategicznych:
Zapewnienie osobom niepełnosprawnym oraz długotrwale lub ciężko chorym w Cieszynie warunków do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej na miarę ich możliwości i potrzeb:
rozwijanie oparcia środowiskowego (realizowano 7 programów, pomocą objęto 142 osoby),
organizowanie i wspieranie różnych form pomocy dla osób niepełnosprawnych - realizowano przedsięwzięcia na rzecz dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym przebudowano i dostosowano ulicę Głęboką oraz inne drogi gminne,
tworzenie przestrzeni publicznej przyjaznej mieszkańcom Miasta Cieszyna,
organizowanie i uczestnictwo w działaniach informacyjnych i edukacyjnych skierowanych do społeczności lokalnej,
prowadzenie obsługi Komisji do spraw opiniowania projektów realizowanych przez Gminę Cieszyn zadań inwestycyjnych i remontowych, pod kątem ich dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Podnoszenie świadomości społeczeństwa o potrzebach osób niepełnosprawnych oraz osób długotrwale lub ciężko chorych:
przeprowadzono 6 działań informacyjnych i edukacyjnych, w tym punkty informacyjne w MOPS, Polskim Związku Niewidomych, Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Stowarzyszeniu Amazonek, Cieszyńskim Stowarzyszeniu Ochrony Zdrowia Psychicznego "Więź" oraz w Stowarzyszeniu Rehabilitacji Kultury Fizycznej Turystyki i Integracji Osób Niepełnosprawnych.
Zapewnienie osobom starszym wysokiej jakości życia i uczestnictwa w sferze publicznej:
zorganizowano Cieszyński Dzień Seniora,
wspierano funkcjonowanie Cieszyńskiej Rady Seniorów,
realizowano działania informacyjne poprzez miesięcznik "Senior" wydawany przez Stowarzyszenie „Manko”, oraz artykuły na stronie internetowej www.cieszyn.pl,
prowadzono zajęcia dla seniorów w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie,
realizowano programy „Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2022 w Gminie Cieszyn”, Koperta Życia, Opieka 75+, Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej,
organizowano wsparcie dziennych ośrodków wsparcia (projekt zmiany sposobu użytkowania części pomieszczeń w budynku Żłobka nr 2 z przeznaczeniem na Dzienny Dom „Senior+”).
Rozwój systemu wspierającego aktywność zawodową mieszkańców Miasta Cieszyn:
realizowano projekt "Lepszy Ty" z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej" - umożliwiono 57 osobom skorzystanie ze szkoleń, kursów oraz staży,
monitorowano zjawisko bezrobocia (korzystano z Samorządowej Elektronicznej Platformy Informacyjnej - SEPI, pozyskiwano informacje z PUP do Oceny Zasobów Pomocy Społecznej),
realizowano zadanie publiczne „Nowy start, nowe szanse” - program aktywizacji społecznej osób bezdomnych, w tym praca socjalna, grupy edukacyjne, wykłady, warsztaty treningu pracy na rzecz osób bezdomnych - z zadania skorzystało 65 osób.
Umacnianie istniejącego systemu wsparcia rodzin z dziećmi w Cieszynie:
zapewniono ofertę placówek wsparcia dziennego (działało 6 placówek wsparcia, z których skorzystało 130 osób),
zapewniano poradnictwo rodzinne (296 osób skorzystało z tej formy pomocy),
prowadzono działania informacyjne, profilaktyczne i edukacyjne skierowane do rodziców (zorganizowano 3 spotkania dla 337 odbiorców),
organizowano grupy wsparcia dla rodziców przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze (działały 2 grupy wsparcia),
umożliwiono rodzinom wielodzietnym udziału w społeczno-kulturalnym życiu miasta (realizacja programu "Cieszyńska Karta Dużej Rodziny", wydanie 229 kart),
pomagano kobietom w ciąży oraz rodzicom samotnie wychowującym dzieci (wsparcie otrzymało 41 osób),
rozwijano działania wspierające i edukacyjne skierowane do rodziców dzieci i młodzieży umieszczonych w pieczy zastępczej (88 dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej; 13 dzieci powróciło z pieczy zastępczej do rodziny biologicznej),
z zasobów gminy przyznano 2 lokalne mieszkalne wychowankom pieczy zastępczej,
organizowano pomoc rodzinom przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych - zorganizowano 3 spotkania.
Umacnianie istniejącego systemu przeciwdziałania i wychodzenia z bezdomności:
przeciwdziałanie zagrożeniu utraty mieszkań (10 rodzin z wyrokiem eksmisyjnym, 10 rodzin utraciło dodatek mieszkaniowy, 3 osoba skorzystały z programu odpracowywania zadłużenia),
podejmowanie działań edukacyjnych dla społeczności lokalnej na temat zjawiska bezdomności (ulotka, strona internetowa www.mops.cieszyn.pl, informacja na Facebook’u Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem”),
praca z osobami bezdomnymi w oparciu o różne formy pomocy (w tym m.in. o pracę streetworkerów w przestrzeni publicznej) podjęto pracę z 54 osobami, 130 osób korzystało z noclegowni,
interdyscyplinarna współpraca służb na rzecz osób bezdomnych (Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej FEAD, schronienie, sprawdzanie miejsc pobytu osób bezdomnych w przestrzeni publicznej ze Strażą Miejską),
promowanie modelowych rozwiązań w zakresie wychodzenia z bezdomności (wspólne inicjatywy, współpraca transgraniczna).
Wzmacnianie systemu przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy w rodzinie na terenie Miasta Cieszyn:
udział w lokalnych i ogólnopolskich kampaniach informacyjnych i edukacyjnych („Revolution Train”, „Stop przemocy - Spróbujmy Inaczej”, „Jesteśmy Tu By Ci Pomóc”),
zwiększanie dostępności informacji o miejscach pomocy (realizowano działania takie jak: punkt informacyjny, „Informator o ośrodkach profilaktyki, edukacji, integracji społecznej, pomocy społecznej, terapii”, ulotki, informacje w „Wiadomościach Ratuszowych”),
rozwijanie interdyscyplinarnej współpracy, w tym również współpracy transgranicznej, w zakresie uzależnień i przemocy (6 podmiotów zaangażowanych we współpracę),
działania na rzecz trzeźwości na drogach (prowadzono działania edukacyjne i wykłady profilaktyczne, w których łącznie uczestniczyło 368 osób; wydano 1.503 sztuk materiałów informacyjnych i edukacyjnych),
zapewnienie pomocy specjalistycznej (podjęto 14 działań, w których uczestniczyło łącznie 841 osób),
zapewnienie pomocy terapeutycznej, psychologicznej dla osób, które nie kwalifikują się do terapii odwykowej (spotkania w siedzibie Dziennego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, spotkania w ramach Programu „Drogowskaz”, obejmującego pracę z osobami przebywającymi w Zakładzie Karnym; w 3 spotkaniach uczestniczyło 19 osób),
prowadzenie działań edukacyjnych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych (realizowano 120 programów profilaktycznych; liczba odbiorców 3.746),
rozwijanie zainteresowań wśród dzieci i młodzieży oraz poszerzanie oferty alternatywnego spędzania czasu (zajęcia sportowo-rekreacyjne, wypoczynek z programem profilaktycznym, autorska gra profilaktyczna „Reaguj. Kryptonim „Wsparcie”; łącznie z zajęć skorzystało 963 osób),
interdyscyplinarna współpraca w obszarze uzależnień oraz przemocy w rodzinie (projekt „Revolution Train” - program profilaktyczny w formie interaktywnego pociągu antynarkotykowego, zrealizowany we współpracy z Fundacją Nové Česko z Pragi).
Program Wspierania Rodziny Miasta Cieszyna na lata 2022 – 2024
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXIII/393/21 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 28 października 2021 r.
Cel:
Nadrzędnym celem programu jest stworzenie spójnego systemu wsparcia rodzin zamieszkałych na terenie Miasta Cieszyn, które przeżywają trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
Realizacja w 2022 r.:
Realizatorem programu był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz inne jednostki organizacyjne miasta. W realizację zadań, zawartych w programie, zaangażowane były też organizacje pozarządowe oraz kościoły.
W zakresie opieki szkolnej i przedszkolnej:
Żłobki Miejskie w Cieszynie dysponowały 167 miejscami dla dzieci,
w 11 przedszkolach publicznych zapewniono 894 miejsc dla dzieci,
szkoły zapewniały różnorodne formy wsparcia, w tym organizowały wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, zajęcia z logopedą, rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne i inne. W cieszyńskich szkołach w 2022 r. wsparcia w wymienionej powyżej formie, jednorazowo, ale też niejednokrotnie przez dłuższy okres czasu udzielono uczniom 1.872 razy,
przedszkola zorganizowały poradnictwo dla 49 rodzin z trudnościami w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
przyznano uczniom pomoc materialną o charakterze motywacyjnym w postaci stypendiów za wyniki w nauce (611) oraz stypendiów za wyniki sportowe (157) w łącznej liczbie 768,
wsparciem w postaci zaopatrzenia w podręczniki i artykuły szkolne, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe objętych zostało 2.980 uczniów,
cieszyńskie szkoły organizowały półkolonie letnie, półkolonie zimowe oraz warsztaty zainteresowań,
dzieci i młodzież uczestniczyła łącznie w 1.265 zajęciach pozalekcyjnych oferowanych przez cieszyńskie szkoły.
W zakresie współpracy z innymi podmiotami i jednostkami:
w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie:
latem i zimą organizowano łącznie 58 warsztatów dla dzieci, w których udział wzięło 816 dzieci i młodzieży,
realizowano ogólnodostępne zajęcia pozalekcyjne dla dzieci,
Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”:
zorganizował 3 letnie półkolonie oraz 12 warsztatów podczas wakacji i ferii zimowych, w których brało udział łącznie 195 osób,
z zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach grup zainteresowań, pracowni i zespołów artystycznych skorzystało 107 dzieci i młodzieży,
z 11 form wypoczynku realizowanego przez organizacje pozarządowe i parafie skorzystało 463 dzieci,
zlecano organizacjom pozarządowym organizację zajęć sportowo - rekreacyjnych. Za współpracę w tym zakresie odpowiedzialny był Wydział Sportu Urzędu Miejskiego w Cieszynie,
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Oddział Powiatowy w Cieszynie:
na zlecenie gminy Cieszyn, prowadziło 6 placówek wsparcia dziennego – w tym 5 Środowiskowych Ognisk Wychowawczych i Świetlicę Środowiskową „Przytulisko”, z oferty placówek skorzystało 130 dzieci,
organizowało wypoczynek zimowy i letni, m.in. "Aktywne lato z TPD",
Zakład Budynków Miejskich Sp. z o. o.
przydzielił z zasobów gminy lokale mieszkalne na czas nieoznaczony 5 rodzinom z dziećmi w tzw. „zwykłym” trybie, a 2 rodzinom w wyniku zamiany I stopnia,
przydzielił lokal socjalny 2 wychowankom pieczy zastępczej,
w ośrodku wsparcia Dom Matki i Dziecka „Słonecznik” zapewniono 10 miejsc dla mieszkańców Cieszyna (w tym 4 miejsca dla dorosłych i 6 dla dzieci),
Gmina Cieszyn udzieliła Powiatowi Cieszyńskiemu pomocy finansowej w postaci dotacji celowej na prowadzenie Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie, ze schronienia w którym skorzystało 8 osób z Cieszyna.
W zakresie wolontariatu:
liczba dzieci i młodzieży zaangażowanych w działania wolontariackie wyniosła 206 - były to między innymi zbiórki paczek pod choinkę bądź paczek dla seniora, zbiórki dla schronisk i fundacji działających na rzecz zwierząt.
W zakresie poradnictwa specjalistycznego i wsparcia psychologicznego:
poradnictwem specjalistycznym objętych zostało 489 osób,
szkoły organizowały warsztaty, kolportowały wśród rodziców materiały edukacyjne, udostępniały rodzicom linki do filmów dotyczących uzależnień,
ze wsparcia psychologicznego skorzystało 77 osób z gminy Cieszyn, pomocą prawną objęto 115 osób,
„Program wieloaspektowej pomocy psychologicznej i prawnej „Rodzina w Centrum 2022" - z projektu skorzystało 296 osób z terenu gminy Cieszyn, w tym 99 dzieci i młodzieży.
W zakresie działalności MOPS:
wypłacono świadczenia rodzinne w postaci zasiłku rodzinnego na dzieci 395 świadczeniobiorcom, w łącznej kwocie 1.395.448,22 zł,
sfinansowano żywienie (obiady w szkołach, posiłki w przedszkolach i żłobkach) dla 45 dzieci, w tym dla 17 dzieci uczęszczających do przedszkoli i żłobków oraz dla 28 dzieci w wieku szkolnym,
wsparciem asystenta rodziny (6 asystentów zatrudnionych) objętych było 55 rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
wsparciem pracownika socjalnego w związku z trudnościami w wypełnianiu funkcji opiekuńczo -wychowawczych objęte były 22 rodziny (38 dzieci),
gmina ponosiła wydatki związane z pobytem 88 dzieci w pieczy zastępczej,
podjęto, na wezwanie Sądu Rejonowego, pracę z 34 rodzinami biologicznymi na rzecz powrotu dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.
Program "Cieszyńska Karta Dużej Rodziny"
Program jest elementem realizowanej przez gminę polityki społecznej i prorodzinnej.
Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XV/122/15 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 29 października 2015 roku w sprawie programu pn. "Cieszyńska Karta Dużej Rodziny" (z późn. zm.).
Niniejszy program ma na celu wspieranie rodzin wielodzietnych, umacnianie roli rodziny oraz zwiększanie szans rozwojowych i życiowych dzieci oraz młodzieży z rodzin wielodzietnych.
cieszyńska karta dużej rodziny - INFORMACJE
Celem programu jest wspieranie rodzin wielodzietnych. Niniejsza karta podobnie jak ogólnopolska, przysługuje rodzinom, w których wychowuje się co najmniej troje dzieci, niezależnie od dochodu.
Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat.
Osoby niepełnosprawne otrzymują kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.
Karta wydawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny wielodzietnej mieszkającemu na terenie Cieszyna.
KORZYŚCI Z POSIADANIA
Cieszyńskiej karty dużej rodziny
Jednostki miejskie oferujące zniżki w ramach Programu pn. „Cieszyńska Karta Dużej Rodziny":
Centrum Usług Wspólnych (50 % ulga na zakup biletów wstępu na basen przy SP 4; 50% ulga w odpłatności za pobyt w przedszkolu publicznym ponad 5 godz. bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki dzieci z rodzin objętych programem CKDR),
Żłobki Miejskie (ulga w odpłatności za pobyt dziecka w żłobku dla dzieci z rodzin objętych programem CKDR),
Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. (50% ulga na przejazdy we wszystkich strefach komunikacyjnych dla posiadaczy Cieszyńskiej Karty Dużej Rodziny),
Teatr im. A. Mickiewicza (50% ulga na spektakle dla dzieci; 10% ulga na bilety I miejsca; 25% ulga na bilety II miejsca; 40% ulga na bilety III miejsca),
Książnica Cieszyńska (bezpłatne bilety wstępu),
Zamek Cieszyn (ulga na zakup biletów wstępu na Wieżę Piastowską i do Rotundy),
COK "Dom Narodowy" (10% ulgi na imprezy własne i cykliczne; 10% ulgi na zajęcia jednorazowe),
Wydział Sportu (50% ulgi na usługi).
PEŁNA i aktualizowana LISTA partnerów Programu
229
Liczba wydanych kart
w 2022 r.
3 168
Liczba wydanych kart na 31.12.2022 r.
1
Liczba nowych partnerów programu
Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie Miasta Cieszyna na lata 2021-2024
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXIII/266/20 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 26 listopada 2020 r.
Cel: Dokument ma na celu przede wszystkim zwiększenie dostępności i skuteczności pomocy dla osób uwikłanych w przemoc oraz wypracowanie w mieszkańcach wrażliwości społecznej wobec zjawiska przemocy w rodzinie.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach programu podejmowano następujące działania:
Zintensyfikowanie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie:
opracowanie i aktualizowanie diagnozy zjawiska przemocy na terenie miasta,
organizowanie profesjonalnych szkoleń związanych z tematyką przemocy w rodzinie dla konkretnych grup odbiorców (25 konsultacji i instruktarzy),
realizowanie projektów edukacyjno-informacyjnych dla dorosłych, młodzieży, dzieci - 41 projektów dla 2.263 uczniów,
udział w lokalnych i ogólnokrajowych kampaniach informacyjnych i edukacyjnych (4 kampanie),
prowadzenie poradnictwa i działań edukacyjnych służących wzmacnianiu wychowawczych i opiekuńczych kompetencji rodziców w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie (10 placówek prowadziło poradnictwo).
Utrzymanie na dotychczasowym poziomie dostępności oraz zwiększenie skuteczności ochrony oraz wsparcia osób dotkniętych przemocą w rodzinie:
funkcjonowanie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (4 posiedzenia, 297 osób (101 rodzin) objętych pomocą Zespołu, 52 posiedzenia grup roboczych),
stosowanie Procedury „Niebieskie Karty” przez uprawnione podmioty (sporządzono 79 formularzy "Niebieskich Kart", zakończono 48 spraw),
upowszechnianie informacji w zakresie możliwości uzyskania pomocy, w tym medycznej, psychologicznej, prawnej, socjalnej, zawodowej i rodzinnej (rozprowadzenie ulotek kampanii „Stop Przemocy - Spróbujmy Inaczej” oraz SpokojNIE, BezpieczNIE”; dwóch pakietów broszur dot. przemocy i uzależnienia pod patronatem PARPA, w ramach NPZ),
udzielanie pomocy socjalnej, finansowej i rzeczowej 14 osobom dotkniętym przemocą w rodzinie,
zapewnienie bezpieczeństwa osobom dotkniętym przemocą w rodzinie w formie 19 miejsc w całodobowych ośrodkach wsparcia,
organizacja i realizacja pomocy psychologicznej, prawnej i terapeutycznej dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie,
prowadzenie telefonu zaufania dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie oraz o charakterze informacyjnym - przeprowadzono 576 rozmów.
Zwiększenie skuteczności oddziaływań wobec osób stosujących przemoc w rodzinie:
rozpowszechnianie informacji oraz działania motywujące skierowane do osób stosujących przemoc w rodzinie do udziału w programach korekcyjno-edukacyjnych (10 osób skierowanych do programu korekcyjno-edukacyjnego),
organizowanie pomocy psychologicznej i terapeutycznej dla osób stosujących przemoc w rodzinie,
podejmowanie działań wobec osób stosujących przemoc w rodzinie nadużywających lub/i uzależnionych od alkoholu (27 spraw prowadzonych przez komisję).
Zwiększenie poziomu kompetencji przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie:
podnoszenie kwalifikacji członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, poprzez organizowanie i udział w szkoleniach, konferencjach, superwizji (5 szkoleń, 2 konferencje),
podnoszenie kwalifikacji pracowników służb i instytucji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, poprzez organizowanie szkoleń, warsztatów, konferencji.
Na realizację Programu przeznaczono kwotę w wysokości 191.294,17 zł.
Program osłonowy „Pomoc w zakresie dożywiania na terenie Gminy Cieszyn” na lata 2019-2023
Podstawa prawna:
Uchwała Nr V/46/19 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 27 lutego 2019 r.
Cel:
Celem programu jest zapewnienie posiłku mieszkańcom Miasta Cieszyn, którzy potrzebują tego rodzaju wsparcia. Program jest elementem polityki społecznej Gminy Cieszyn w zakresie poprawy poziomu życia osób objętych wsparciem w ramach programu, poprawy stanu zdrowia dzieci i uczniów oraz kształtowania właściwych nawyków żywieniowych.
Realizacja w 2022 r.:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie, w ramach Programu osłonowego „Pomoc w zakresie dożywiania” na terenie Gminy Cieszyn” na lata 2019 – 2023 finansował żywienie (obiady w szkołach, posiłki w przedszkolach i żłobkach) dla 45 dzieci, w tym dla 17 dzieci uczęszczających do przedszkoli i żłobków oraz dla 28 dzieci w wieku szkolnym.
Dodatkowo, 8 dzieci dożywianych było na wniosek dyrektora placówki, bez konieczności wydania decyzji. Ponadto 18 dzieci było objętych pomocą w postaci świadczenia pieniężnego na zakup żywności lub posiłku.
polityka senioralna gminy Cieszyn na lata 2018-2022
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XLVIII/513/18 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 27 września 2018 roku w sprawie Uchwalenia Polityki Senioralnej Gminy Cieszyn na lata 2018-2022.
Cel:
Wsparcie seniorów poprzez zapewnienie możliwości aktywnego spędzania czasu przez osoby starsze, wspieranie inicjatyw na rzecz seniorów oraz integracja i wspieranie środowiska osób starszych. Polityka ta jest odzwierciedleniem ogólnej tendencji starzenia się społeczeństwa, w przypadku Miasta Cieszyn spadkiem liczby mieszkańców.
Realizacja w 2022 r.:
Działania związane z realizacją polityki senioralnej prowadzą m.in. jednostki miejskie, Cieszyńska Rada Seniorów, współpracująca z władzami miasta przy opiniowaniu i rozstrzyganiu zagadnień dotyczących seniorów, jak również organizacje pozarządowe, którym miasto zleca realizację zadań z zakresu polityki społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz podmioty zewnętrzne.
W 2022 r. kontynuowano działania związane z realizacją Polityki Senioralnej Gminy Cieszyn:
kontynuowanie prac wdrożeniowych w ramach podstawowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych,
kontynuowanie zasady opiniowania projektów miejskich zadań inwestycyjno-remontowych pod kątem dostosowania do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych,
promowanie i wdrożenie zasad uniwersalnego projektowania - zapewnienie równoprawnego dostępu do obiektów użyteczności publicznej oraz lokali mieszkalnych w zasobie komunalnym,
realizacja szkoleń dla pracowników komunikacji miejskiej z zakresu obsługi osób starszych i niepełnosprawnych,
odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wystawienniczej z uwzględnieniem potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych,
rozbudowa systemu świadczenia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania oraz wspieranie opiekunów osób starszych,
budowa strategii informacyjnej dotyczącej odpowiedzialności członków rodzin i/lub opiekunów prawnych, w zakresie obowiązków społeczno-finansowo-prawnych dotyczących osób starszych pozostających bezpośrednio lub pośrednio pod ich opieką,
tworzenie programów zdrowotnych dla seniorów,
kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca bezpieczeństwa osób starszych,
prowadzenie działań zapobiegających przemocy wobec seniorów,
rozbudowa systemu wolontariatu senioralnego,
dostosowanie komunalnych lokali mieszkalnych do potrzeb seniorów,
promowanie oferty aktywności edukacyjnej dla seniorów, także z elementami integracji międzypokoleniowej,
promowanie, wspieranie wydarzeń społeczno-kulturalnych jednostek miejskich oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze kultury przy aktywnym wykorzystaniu potencjału wiedzy i umiejętności osób starszych,
upowszechnienie zasady uczestnictwa seniorów w aktywności społecznej,
organizowanie i promowanie „przestrzeni” do kontaktów społecznych o charakterze międzypokoleniowym,
realizacja programu wydawania „Ogólnopolskiej Karty Seniora”.
Opieka 75+ była realizowana od stycznia 2022 r. do grudnia 2022 r. Program wspierał finansowo gminę w realizacji zadania świadczenia usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób po 75 roku życia. Finansowana z budżetu państwa - 50% oraz budżetu gminy - 50%.
Korpus Wsparcia Seniorów to program składający się z 2 modułów:
wolontariat - 3 wolontariuszy świadczyło usługi wolontariackie dla 3 osób starszych,
opaski bezpieczeństwa w ramach teleopieki - skorzystało 61 osób.
Program "Cieszyńska Karta Seniora"
Miasto Cieszyn przystąpiła do programu „Ogólnopolska Karta Seniora”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie MANKO, wydawca magazynu „Głos Seniora”.
Program jest elementem realizowanej przez miasto polityki społecznej, mającej na celu wsparcie seniorów. Posiadanie Karty Seniora umożliwia korzystanie ze zniżek oferowanych przez ponad 2.500 zarejestrowanych Partnerów Programu.
Zniżki dla seniorów oferują także miejskie jednostki organizacyjne.
cieszyńska KARTA seniora - INFORMACJE PODSTAWOWE
Program jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn, którzy ukończyli 60. rok życia. „Ogólnopolska Karta Seniora” jest programem działającym na terenie całej Polski, w punktach wskazanych przez partnerów, którzy przystąpili do programu.
Posiadacze Karty Seniora mogą skorzystać z promocji przygotowanych przez partnerów Stowarzyszenia MANKO - „Głosu Seniora” czyli przez podmioty (organizacje, instytucje, przedsiębiorstwa), które przygotują specjalną lub dostosują już istniejącą ofertę promocyjną na swoje produkty i/lub usługi dla seniorów.
Mieszkańcy Cieszyna mogą otrzymać lokalną edycję Karty (z herbem i logo Cieszyna).
Karta Seniora wydawana jest bezpłatnie i na czas nieokreślony w Wydziale Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej, Urzędu Miejskiego w Cieszynie przy ul. Kochanowskiego 14.
KORZYŚCI Z POSIADANIA
Cieszyńskiej karty seniora
Jednostki organizacyjne Miasta Cieszyn oferujące zniżki w ramach Programu pn. „Cieszyńska Karta Seniora":
Hala Widowiskowo-Sportowa im. Cieszyńskich Olimpijczyków (ulga na bilety wstępu),
Korty tenisowe (ulgi na wynajęcie kortu),
Kąpielisko Miejskie (ulgi na bilety wstępu),
Książnica Cieszyńska (ulgi na bilety na wstęp na wystawy),
Biblioteka Miejska (bezpłatne zajęcia dla seniorów powyżej 55 roku życia),
Zamek Cieszyn (ulga na wstęp na Wieżę Piastowską, bezpłatny Design dla Seniorów),
Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie (15% zniżka na imprezy biletowane przez Teatr um. Adama Mickiewicza, max. 10% ogółu miejsc na każdy spektakl),
Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy (10% zniżki na zakup biletów o wartości 20,00 zł lub więcej na wydarzenia organizowane przez instytucje).
320
Liczba wydanych kart
w 2022 r.
1.375
Liczba wydanych kart ogółem
od początku realizacji programu do 31.12.2022 r.
10
Liczba nowych partnerów w 2022 r.
programy Z OBSZARU profilaktyki ZDROWIA
Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii miasta Cieszyna na rok 2022
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXIII/394/21 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 28 października 2021 r.
Uchwała Nr XXXVIII/461/22 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 31 marca 2022 r.
Cel:
Dokument obejmuje działania profilaktyczne oraz zmierzające do minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych, które są skutkiem nadużywania środków psychoaktywnych. Program ma także na celu podniesienie wiedzy mieszkańców w zakresie problemów związanych z używaniem środków psychoaktywnych oraz udzielenie pomocy osobom i rodzinom, które zmierzają się z problemem uzależnień. Ważnym elementem programu jest także prowadzenie działań profilaktycznych w placówkach oświatowych miasta.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach programu podejmowano działania w obrębie zdefiniowanych celów, m.in.:
zmniejszenie rozmiarów aktualnie występujących problemów alkoholowych i narkotykowych poprzez udzielanie pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej osobom uzależnionym i osobom zagrożonym uzależnieniem:
zorganizowano 38 posiedzeń zespołu prowadzącego rozmowy interwencyjno-motywacyjne,
skierowano 41 wnioski do sądu o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego,
69 osób uczestniczyło w zajęciach prowadzonych w formie warsztatów terapeutycznych skierowanych do osób będących pacjentami Poradni, osób uzależnionych, współuzależnionych i z syndromem DDA,
zorganizowano 42 półtoragodzinne spotkania, które odbywały się w siedzibie Dziennego Ośrodka Wsparcia Dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi (udział brała stała grupa 8 osób),
zorganizowano 60 spotkań w ramach programu psychokorekcyjnego „Drogowskaz”, obejmującego pracę z osobami przebywającymi w Zakładzie Karnym w Cieszynie (uczestniczyło średnio 7 osób),
przeprowadzono 18 spotkań w ramach zajęć motywacyjno – korekcyjnych dla osób przebywających w DPS, które mają problem z nadużywaniem alkoholu,
realizowano program aktywizacji społecznej osób bezdomnych „Nowy start nowe szanse”,
realizowano działania streetworkingowe (pomocą objęto 19 osób),
ograniczenie negatywnych zjawisk dotyczących rodzin z problemem alkoholowym i narkotykowym, poprzez udzielanie kompleksowej pomocy psychospołecznej i prawnej, a także ochrony przed przemocą:
4 osoby dorosłe i 4 dzieci skorzystało z pomocy w formie schronienia w związku z przemocą w rodzinie,
przeprowadzono 6 interwencji kryzysowych,
prowadzono placówki wsparcia dziennego,
zorganizowano kolonie letnie,
82 osoby skorzystały z działań Punktu Konsultacyjnego ds. Narkomanii (w ramach Punktu uruchomiono 216 godzin dyżurów terapeuty uzależnień oraz 168 godzin dyżurów psychoterapeuty),
realizowano „Program wieloaspektowej pomocy psychologicznej i prawnej Rodzina w Centrum” (z projektu skorzystało 296 osób z Miasta Cieszyn),
zapobieganie powstawaniu nowych problemów związanych z uzależnieniami oraz przemocą w rodzinie poprzez prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie zajęć pozalekcyjnych w tym zajęć sportowych:
zorganizowano projekt „Revolution Train” – interaktywny pociąg antynarkotykowy, program profilaktyczny z zakresu zapobiegania uzależnieniom od substancji psychoaktywnych, w ciągu dwóch dni udział w wydarzeniu wzięło łącznie 719 osób,
organizowano programy profilaktyczne w cieszyńskich przedszkolach i szkołach, akcje profilaktyczne skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży, takie, jak konkursy, przedstawienia, koncerty i seanse filmowe, będące elementem szerszych działań profilaktycznych,
organizowano cykliczne zajęcia sportowo - rekreacyjne w połączeniu z realizacją zajęć profilaktycznych,
zakupiono sprzęt sportowy z przeznaczeniem na doposażenie obiektów sportowo - rekreacyjnych, w związku z realizacją zajęć profilaktycznych,
wzmacnianie organizacji pozarządowych działających w obszarze rozwiązywania problemów alkoholowych i narkotykowych:
prowadzono Klub Abstynenta (obsługiwano telefon trzeźwości, oferowano wsparcie psychologa, psychoterapeuty, organizację czasu wolnego), w mityngu brało udział średnio 12 osób,
zorganizowano obóz terapeutyczny dla 14 osób oraz Rodzinny Wyjazd Terapeutyczny dla 10 osób,
zwiększenie skuteczności działań prowadzonych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz inne podmioty działające w obszarze uzależnień:
prowadzono szkolenia sprzedawców posiadających zezwolenia na sprzedaż alkoholu,
przeprowadzono audyt w 129 punktach sprzedaży alkoholu,
przeprowadzono dla pracowników MOPS szkolenia z zakresu profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania narkomanii (9 osób),
2 pracowników MOPS uczestniczyło w Międzynarodowej Konferencji Profilaktycznej NOVÉ ČESKO w Pradze, koncentrującej się na zapobieganiu narkomanii.
W ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Cieszyna na 2022 r. na przeciwdziałanie alkoholizmowi wydatkowano kwotę 1.047.430,79 zł natomiast na zwalczanie narkomanii kwotę 101.690,00 zł.
Środki te pochodziły z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Programy zdrowotne
Realizowano dwa ogólnomiejskiej programy służące profilaktyce zdrowotnej wśród mieszkańców:
Program profilaktyki grypowej wśród osób dorosłych – szczepienia ochronne przeciwko grypie sezonowej osób powyżej 65 roku życia.
Program realizowany na podstawie uchwały XXXI/361/21 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 26 sierpnia 2021 r.
Szczepionki były dostępne bezpłatnie dla osób w wieku 75+ oraz kobiet w ciąży, z 50% refundacją dla osób w wieku 65+, dzieci po ukończeniu 6 miesiąca życia a przed ukończeniem 18 lat, osób w wieku 18-65 lat z dodatkowymi chorobami.
Program zapobiegania czynnikom ryzyka raka szyjki macicy – szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt 12-letnich w gminie Cieszyn.
Program realizowany na podstawie uchwały XLVII/500/18 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 30 sierpnia 2018 r.
Celem głównym programu jest zaszczepienie przeciwko HPV co najmniej 80% 12-letnich dziewcząt (które ukończyły 12. rok życia) z roczników objętych programem i mieszkających na terenie Gminy Cieszyn.
programy Z OBSZARU ŁADU PRZESTRZENNEGO
STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO MIASTA CIESZYNA
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXVIII/270/16 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 29 grudnia 2016 r.
Cel:
Studium określa politykę przestrzenną miasta, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten nie jest prawem miejscowym, tj. nie zawiera przepisów powszechnie obowiązujących, ale jego ustalenia są wiążące przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Realizacja w 2022 r.:
Polityka przestrzenna miasta ustalona w Studium realizowana jest poprzez opracowywanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W roku 2022:
kontynuowane były prace nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Śródmieścia Cieszyna (obszar o pow. 69,8 ha),
kontynuowane były prace nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Małej Łąki i Boguszowic (obszar o pow. 345,6 ha).
Na obszarze miasta Cieszyna obowiązuje 26 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które obejmują ok. 69 % powierzchni miasta.
Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Cieszyna dostępne są pod po kliknięciu w link.
programy Z OBSZARU GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ
program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Cieszyn
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXIV/413/21 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 25 listopada 2021 r.
Uchwała Rady Miejskiej Cieszyna XXXXVI/449/22 z dnia 27.01.2022 r. ws. wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego wykonana
Cel:
Program ma na celu tworzenie warunków, które zapewnią mieszkańcom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Podejmowane działania pozwalają utrzymać w należytym stanie technicznym zasób mieszkaniowy Gminy Cieszyn, przede wszystkim poprzez realizację planu remontów i modernizacji.
Realizacja w 2022 r.:
Zadania z zakresu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Cieszyn realizuje Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie. W 2022 r. spółka:
przyjęła 123 wnioski o przydział lokalu z zasobu mieszkaniowego gminy,
reprezentowała Gminę Cieszyn w 156 wspólnotach mieszkaniowych,
zarządzała 53 wspólnotami.
Głównymi inwestycjami Zakładu Budynku Komunalnych były:
Budowa budynku wielorodzinnego przy ul. Mickiewicza wraz z infrastrukturą - budynek o czterech kondygnacjach, z 16 mieszkaniami, o łącznej powierzchni ok. 957 m2 . Spółka uzyskała na budowę dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie w kwocie 4.902.965,98 zł,
Zapewnienie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej, do obiektów publicznych, dla osób ze szczególnymi potrzebami - w tym w szczególności podniesienie dostępności budynku siedziby Spółki przy ul. Liburnia 2a,
Budowa budynku handlowo-usługowego przy ul. Garncarskiej - pozwolenie na budowę wydano dnia 27 lipca 2022 r.,
Przebudowa witryn i remont elewacji budynków komunalnych Głęboka 53 i Głęboka 58 - w IV kwartale 2022 r. stolarnia Spółki rozpoczęła realizację warsztatową prac,
Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w rejonie ulic Sikorskiego, Towarowa, Mickiewicza - celem zadania jest uporządkowanie terenów przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych istniejących i planowanych w tym rejonie.
Inwestycja przy ul. Mickiewicza
System Zamiany Mieszkań — podstrona uruchomiona przez ZBM Cieszyn
Ponadto spółka Zakład Budynków Miejskich w ramach:
uciepłowienia budynków wspólnot mieszkaniowych z udziałem własności Gminy, położonych w rejonie ul. Głębokiej podjęła działania:
w celu uciepłowienia budynków Wspólnoty Mieszkaniowej Olszaka 1 oraz Wspólnoty Mieszkaniowej Olszaka 3,
w celu likwidacji palenisk węglowych w budynku Wspólnoty Mieszkaniowej Sejmowa 1,
inwestorstwa zastępczego zawarła umowę na usługę zastępstwa inwestorskiego poprzez organizację procesu inwestycyjnego:
pn. „Dostosowanie infrastruktury Powiatowego Ośrodka Wsparcia Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie przy ul. Mała Łąka 17a w Cieszynie – remont pomieszczeń sanitarnych”',
pn. „Przebudowa lokalu nr 2 w istniejącym budynku mieszkalno-usługowym w Cieszynie przy ul. Katowickiej 8”,
pn. „Wymiana nieefektywnych źródeł ciepła w budynkach komunalnych”,
pracy w zespołach powoływanych przez Burmistrza Miasta Cieszyna uczestniczyła w pracy zespołów:
do spraw ograniczenia niskiej emisji na terenie Cieszyna,
ds. realizacji zadań w zakresie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w mieście na rok 2021-2022,
ds. wykorzystania obiektu przy ul. Śrutarskiej 39A, B, C,
ds. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Śródmieścia Cieszyna,
ds. dostępności planującego działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
innych zadań:
przeprowadziła wyburzenie budynku socjalnego przy ul. Sikorskiego 3a,
przeprowadziła kompleksową zmianę systemu ogrzewania z pieców węglowych na ogrzewania elektryczne w 4 budynkach wielorodzinnych w całości komunalnych – Motelowa 3, Motelowa 5, Frysztacka 38, Frysztacka 40,
przeprowadziła zmianę systemu ogrzewania z pieców węglowych na inne rodzaje ogrzewania w 7 lokalach mieszkalnych,
prowadził nabór wniosków do własnego programu wsparcia działań polegających na trwałej zmianie systemu ogrzewania opartego dotychczas na paliwie stałym — wpłynęło 6 wniosków i podpisano 5 porozumień,
przeprowadzono 140 różnego rodzaju zleceń na sprzątanie i porządkowanie oraz inne prace wynikające z bieżącej eksploatacji budynków.
Gmina w 2022 r. w ramach wydatków bieżących przeznaczyła kwotę 68.430,13 zł m.in. na:
32 zlecenia wycen określających wartość gminnych lokali mieszkalnych, wykonanie opracowania geodezyjnego i kartograficznego dot. aktualizacji kartoteki budynku przy ul. Stawowej 15,
opłaty za zarządzanie nieruchomościami gminnymi przez ZBM w Cieszynie sp. z o.o.,
opłaty za materiały geodezyjne zakupione w MODGiK (wypisy, wyrysy z map) oraz koszty zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej położonej przy Pl. Wolności 4,
koszty postępowań sądowych prowadzonych przez Gminę.
zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych
Podstawa prawna:
Z dniem 3 listopada 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, umożliwiająca gminom przystąpienie do zakupu preferencyjnego paliwa stałego w celu zapewnienia mieszkańcom możliwości zakupu za preferencyjną cenę opału do ogrzania domostw.
Realizacja w 2022 r.:
Gmina Cieszyn przystąpiła do zakupu paliwa stałego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych. Celem realizacji ww. zadania Gmina zawarła w dniu 25 listopada 2022 r. umowę z Polską Grupą Górniczą S. A. z siedzibą w Katowicach dotyczącą sprzedaży węgla na potrzeby zakupów preferencyjnych przez osoby fizyczne w gospodarstwach domowych.
Zadania związane z dystrybucją węgla na terenie Gminy Cieszyn wykonywało Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „DONEX” DONOCIK Spółka Jawna, prowadzące skład opałowy DONEX przy ul. Stawowej 101A w Cieszynie. Cena za 1 tonę węgla ustalona została w wysokości 1.730,00 zł.
Do dnia 31 grudnia 2022 r.:
zakupiono z polskich kopalń łącznie 215 ton węgla, w tym 53 tony ekogroszku i 162 tony orzecha;
sprzedano łącznie 176 ton węgla, w tym 52 tony ekogroszku i 124 tony orzecha;
ilość potwierdzonych i zweryfikowanych wniosków osób uprawnionych do preferencyjnego zakupu węgla w Gminie Cieszyn – 214;
ilość osób, które nabyły już węgiel po preferencyjnej cenie od Gminy Cieszyn na podstawie faktycznie dokonanych wpłat – 129.
programy Z OBSZARU GOSPODARKI KOMUNALNEJ
Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych zlokalizowanych na terenie Miasta Cieszyna na lata 2018–2024
Podstawa prawna:
Uchwała Nr III/17/18 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 20 grudnia 2018 r.
Cel:
W ramach sporządzonego dokumentu określono planowane inwestycje i poziom nakładów planowanych na ich realizację, uzasadnienie konieczności ich realizacji oraz określenie zakresów rzeczowych prac nakładów finansowych na planowane prace.
Realizacja w 2022 r.:
Zgodnie Wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych na terenie Miasta Cieszyna na lata 2018-2024", zadania związane z Programem realizował ZGK w Cieszynie Sp. z o.o.. Podjęto następujące działania:
świadczono usługi w zakresie gospodarki ściekowej,
w marcu 2022 r. zakończono inwestycję pn.: „Przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Polnej, Kamiennej i Węgielnej w Cieszynie",
w maju 2022 r. rozpoczęto inwestycję pn.: „Budowa i przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic: Mickiewicza, Ks. J. Trzanowskiego i Strzelców Podhalańskich w Cieszynie” - planowany termin zakończenia robót 30 czerwca 2023 r.,
zaktualizowano dokumentację projektowo - kosztorysową dla zadania pn.: „Budowa / przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Morcinka, Popiołka i Brożka w Cieszynie" - planowany termin rozpoczęcia realizacji inwestycji 2023 r.
PROGRAM LOKALNYCH INICJATYW INFRASTRUKTURALNYCH
Podstawa prawna:
Uchwała nr XXVII/313/21 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 25 marca 2021 r.
Cel:
Celem programu jest stworzenie możliwości przyspieszenia realizacji oczekiwanych przez inicjatorów (osób prawnych i przedsiębiorców nie mających osobowości prawnej) przedsięwzięć inwestycyjnych lub remontowych, w stosunku do obowiązujących planów finansowych Miasta Cieszyna.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach inicjatyw infrastrukturalnych zostały podpisane 2 umowy z przedsiębiorcami na realizację nowych inwestycji:
budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Kościuszki,
budowa sieci wodociągowej w rejonie węzła drogowego drogi ekspresowej S52 w Krasnej w Cieszynie.
programy Z OBSZARU OCHRONY ŚRODOWISKA i transportu
Śląskie. Przywracamy Błękit
Podstawa prawna:
Gmina Cieszyn w 2022 r. przystąpiła do realizacji programu „Śląskie. Przywracamy błękit”,
Cel:
W ramach programu Gmina otrzymuje środki finansowe na zatrudnienie tzw. ekodoradcy (w wymiarze 0,5 etatu). W dniu 8 sierpnia 2022 r. w Urzędzie Miejskim w Cieszynie został zatrudniony została ekodoradca w wymiarze 1,0 etatu.
Za zasadne uznano sfinansowanie 0,5 etatu ze środków własnych budżetu miasta, z uwagi na szeroki zakres zadań i obowiązków, jakie samorząd gminny winien realizować w zakresie działań dotyczących jakości powietrza, ograniczenia niskiej emisji i efektywności energetycznej oraz wsparcie finansowe, jakie Gmina otrzymuje z WFOŚiGW w Katowicach na działania związane z realizacją programu "Czyste Powietrze".
Realizacja w 2022 r.:
Ekodoradca w ramach swoich zdań:
w godzinach pracy Urzędu Miejskiego udziela porad i konsultacji mieszkańcom w zakresie efektywności energetycznej budynków i modernizacji źródeł ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze” (punkt do 30 września 2022 r. prowadziła na zlecenie Fundacja Oddychaj Beskidami) – 1 października 2022 r. prowadząc punkt konsultacyjny „Czyste Powietrze” (w wymiarze 0,25 etatu), natomiast poza godzinami pracy urzędu punkt ten prowadzą na zlecenie Gminy Cieszyn podmioty zewnętrzne (w wymiarze 10 godzin tygodniowo),
19 września uczestniczył w ogólnodostępnym spotkaniu z mieszkańcami poświęconemu programowi „Czyste Powietrze”, a 3 września 2022 r. w ramach warsztatów „Zero Waste kitchen” na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie prowadził plenerowy punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”,
14 listopada ekodoradca przeprowadził pogadankę w Zespole Szkół Budowlanych o tematyce efektywności energetycznej w budownictwie. Przeszkolonych zostało 40 uczniów,
22 listopada zorganizował dwa przedstawienia w Teatrze im. A. Mickiewicza o tematyce proekologicznej. Łącznie w spektaklach udział wzięło 880 dzieci z cieszyńskich szkół podstawowych,
w listopadzie oraz grudniu zorganizował i uczestniczył w „akcjach dronowych”, czyli kontrolach źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych (jakość spalin, spalenie odpadów, rodzaj stosowanego opału, rodzaj i rok produkcji pieców i kotłów) z wykorzystaniem drona, prowadzonych przez Straż Miejską w Cieszynie,
2 grudnia wraz z zastępcą Komendanta Straży Miejskiej w Cieszynie uczestniczył w konferencji w Katowicach „Stosowanie przepisów mających na celu poprawę jakości powietrza w świetle obecnej sytuacji prawnej oraz sytuacji na rynku paliw energetycznych.
Ponadto ekodoradca na bieżąco uczestniczy w spotkaniach ekodoradców organizowanych przez Aglomerację Beskidzką w Bielsku-Białej oraz w szkoleniach organizowanych przez WFOŚiGW w Katowicach, a także od 1 października 2022 r. podjął naukę na studiach podyplomowych „Ekoenergetyka” na Politechnice Śląskiej w Gliwicach (co jest obowiązkowym elementem programu „Śląskie. Przywracamy błękit”).
Dodatkowo przygotowuje i opracowuje materiały edukacyjne zamieszczane na dedykowanej zakładce (Eko Doradca) na stronie www.cieszyn.pl oraz w „Wiadomościach Ratuszowych” i mediach społecznościowych Gminy Cieszyn.
gminny program ochrony środowiska miasta Cieszyna
Podstawa prawna:
Gminny Program Ochrony Środowiska wymaga aktualizacji, przy czym prace z tym związane zostały zaplanowane po opracowaniu i przyjęciu przez Radę Miejską Cieszyna (w latach 2022-2023) trzech kluczowych dla obszaru ochrony środowiska dokumentów strategicznych i programowych:
Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN), który został przyjęty uchwałą Rady Miejskiej Cieszyna w listopadzie 2022 r.,
Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu (MPA), przyjętego uchwałą w lutym 2023 r. (poza okresem raportu),
Planu zrównoważonej transformacji energetycznej Gminy Cieszyna (SECAP), zaplanowanego do przyjęcia w kwietniu 2023 r. (poza okresem raportu).
Cel:
Program - jako podstawowe narzędzie prowadzenia polityki ekologicznej - obejmuje działania w wielu obszarach (m.in. w zakresie infrastruktury i gospodarki komunalnej), których celem jest poprawa stanu środowiska i jego ochrona przed degradacją oraz zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach środków otrzymanych z POPT 2014-2020, przeprowadzono postępowania na wybór wykonawcy dokumentów, o których mowa w pkt. 2 i 3 oraz rozpoczęto prace nad tymi planami.
Ponadto realizowano następujące przykładowe działania w ramach celów określonych w GPOŚ:
I. Cel długoterminowy: wysoka jakość powietrza atmosferycznego charakteryzująca się niskim poziomem zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, niskim natężeniem hałasu oraz promieniowania niejonizującego
działania wyszczególniono m.in. w informacjach dotyczących realizacji PGN oraz Strategii Elektromobilności.
II. Cel długoterminowy: wysoka jakość wód powierzchniowych oraz ochrona jakości wód podziemnych
w ramach przeprowadzonych dwóch naborów wniosków dotyczących inwestycji planowanych do realizacji (w IV kwartale 2021 r. i w I półroczu 2022 r.) wpłynęły łącznie 23 wnioski, a w wyniku ich rozpatrzenia – pod kątem spełniania formalnych i merytorycznych wymogów określonych w uchwale Nr XX/236/20 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 27 sierpnia 2020 roku w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, realizowanych na terenie Gminy Cieszyn (Dz. Urz. Woj. Śl. z 2020 r., poz. 6393 z późn. zm.):
przyznano 15 dotacji do budowy przyłączy do sieci kanalizacyjnej lub przydomowych oczyszczalni ścieków (na kwotę łączną 47.070,00 zł),
oraz 5 dotacji do przedsięwzięć mających na celu retencję wód opadowych (na łączną kwotę 11 000,00 zł),
ostatecznie zrealizowanych zostało 7 przedsięwzięć z zakresu gospodarki ściekowej oraz 4 z zakresu retencji wód opadowych, a kwota wypłaconych dotacji wyniosła 34.180,00 zł, co stanowi 89,75% środków przeznaczonych w budżecie miasta na ten cel,
Gmina Cieszyn jako członek Spółki Wodnej dla utrzymania Młynówki Cieszyńskiej współuczestniczy finansowo (w 2022 r. w kwocie 55.000,00 zł) w działania związanych z utrzymanie koryta Młynówki we właściwym stanie technicznym (m.in. naprawa umocnień brzegowych, utrzymanie urządzeń wodnych, odmulanie, czyszczenie itp.),
w ramach POPT 2014-2020 przeprowadzono postępowanie na wybór wykonawcy koncepcji programowej gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi oraz standardów gospodarowania wodami – zakończenie realizacji tych zadań nastąpi w 2023 r.
III. Cel długoterminowy: zminimalizowana ilość powstających odpadów oraz bezpieczna dla środowiska ich utylizacja w ramach wspólnej dla regionu gospodarki odpadami
Szczegółowe informacje odnośnie tego obszaru zawarto w zakładce Raportu Infrastruktura i gospodarka komunalna.
IV. Cel długoterminowy: ochrona i wzrost różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz zwiększenie lesistości i ilości terenów zielonych
na podstawie wyników corocznego przeglądu drzew – pomników przyrody, przeprowadzono zabiegi pielęgnacyjne 11 drzew objętych ochroną. Wydatkowano 15.000,00 zł (33,33% stanowiła pozyskana dotacja celowa z budżetu państwa),
opracowano projekty uchwał Rady Miejskiej Cieszyna w sprawie ustanowienia 4 drzew pomnikami przyrody. Zgodnie z obowiązującym prawem wystąpiono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ) z wnioskiem o uzgodnienia tych projektów; RDOŚ pozytywnie uzgodnił powołanie 3 pomników przyrody (kasztanowiec biały rosnący w rejonie ul. Skrajnej, cis zwyczajny na terenie parku przy Szpitalu Śląskim, klon polny na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego), a negatywnie uzgodnił ustanowienie pomnikiem przyrody klona jawora rosnącego przy ul. Bobreckiej,
na terenach zieleni miejskiej posadzono 82 drzewa – typowe sadzonki stosowane na terenach zieleni, tzn. obwody pni większości drzew mieściły się w przedziale 12-16 cm; nasadzenia te polegały przede wszystkim na uzupełnieniu zadrzewień w parkach, na zieleńcach i w pasach drogowych, a nowe drzewa wprowadzono w miejsce drzew usuniętych (głównie ze względu na obumarcie lub zły stan zdrowotny),
w 2022 r. w ramach prac związanych z gospodarką leśną, w lesie komunalnym położonym w rejonie ul. Harcerskiej posadzono 4 drzewa z gatunku buk pospolity – ponownie zrezygnowano z posadzenia typowych, niewielkich sadzonek stosowanych w gospodarce leśnej, a zastosowano sadzonki duże, o obwodach pni mieszczących się w przedziale 16-18 cm oraz wysokości 250-300 cm),
w roku 2022 r. zakupiono karmę dla ptaków dziko żyjących (wykładaną w okresie zimowym do karmników zlokalizowanych na komunalnych terenach zieleni),
zorganizowano dwudniowe seminarium dla pracowników służb miejskich w zakresie stosowania standardów ochrony drzew opracowanych i upowszechnianych przez Fundację Ekorozwoju,
w ramach środków POPT 2014-2020 wyłoniono wykonawcę i zawarto umowę na opracowanie standardów zarządzania terenami zieleni komunalnej – prace zakończą się w 2023 r.,
w ramach programu „Rozwój Lokalny” finansowanego środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 wyłoniono wykonawcę opracowania dokumentacji koncepcyjno-programowej wraz z przeprowadzeniem działań z zakresu partycypacji społecznej dla przedsięwzięć pn. „Zielona Sieć”, obejmującej przygotowanie projektów utworzenie sieci parków, parkletów i parków kieszonkowy w śródmieściu Cieszyna. W ramach tego samego programu opracowano dokumentację przetargową przedsięwzięcia pn. „Samowystarczalne dzielnice”, obejmującego m.in. tworzenie i wzmacnianie terenów zieleni w trzech dzielnicach miast. Powyższe działania są planowane do zakończenia w 2023 r.
Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Cieszyn na lata 2013-2032
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXVIII/297/13 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 31 stycznia 2013 r.
Cel: Program ma na celu zaplanowanie bezpiecznego dla zdrowia mieszkańców i środowiska naturalnego usunięcia wyrobów zawierających azbest z obszaru gminy.
Realizacja w 2022 r.:
Monitoring postępów w usuwaniu wyrobów zawierających azbest prowadzony jest od 2006 r. na podstawie informacji przedkładanych Burmistrzowi Miasta Cieszyna przez właścicieli nieruchomości, na których usunięto wyroby zawierające azbest bądź przez uprawnione firmy realizujące prace związane z usuwaniem azbestu.
gminny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Cieszyn w 2022 roku
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXVIII/462/22 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 31 marca 2022 r.
Cel:
Program ma na celu ograniczenie zjawiska bezdomności zwierząt domowych i gospodarskich oraz zapewnienie właściwej opieki bezdomnym zwierzętom domowym i gospodarskim. Zadaniem programu jest także z ograniczenie niekontrolowanego rozrodu zwierząt i edukację społeczeństwa w zakresie obowiązków spoczywających na właścicielach zwierząt.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach programu podjęto działania w ramach poszczególnych obszarów:
zapewnienie opieki nad bezdomnymi psami poprzez ich wyłapanie i umieszczenie w schronisku dla zwierząt oraz oddanie właścicielowi/opiekunowi lub przeznaczenie do adopcji - 73 psy,
opieka nad bezdomnymi i wolnożyjącymi kotami poprzez ich wyłapanie, leczenie, sterylizację/kastrację oraz przeznaczenie do adopcji lub wypuszczenie do środowiska - opieką objęto 120 kotów,
udzielenie pomocy weterynaryjnej poszkodowanym zwierzętom bezdomnym oraz dzikim (m.in. chorym, rannym, młodym pozostającym bez opieki) – udzielono pomocy 125 zwierzętom,
dofinansowanie zabiegów sterylizacji lub kastracji (108 zabiegów) oraz znakowania elektronicznego (88 zabiegów) psów i kotów.
Na działania w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami, w tym na realizację zadań ujętych w Programie opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Cieszyn w 2022 roku wydatkowano kwotę 196.027,64 zł.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Cieszyna
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XLVII/558/22 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 24 listopada 2022 r.
Cel:
Celem niniejszego dokumentu jest przedstawienie zakresu działań możliwych do realizacji w związku z ograniczeniem zużycia energii finalnej oraz zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych do atmosfery. Cel ten jest zbieżny z dotychczasową polityką energetyczną Cieszyna, jego realizacja wpisuje się w dotychczasowe funkcje poszczególnych wydziałów Urzędu Miejskiego oraz jednostek organizacyjnych miasta. Celem dokumentu jest przedstawienie wyników inwentaryzacji emisji zanieczyszczeń gazów cieplarnianych oraz analiza działań proponowanych do realizacji.
Realizacja w 2022 r.:
Realizowano szereg działań wpisujących się w cele i zadania PGN obowiązującego rok 2020, a których większość jest kontynuowana w PGN uchwalonym w roku 2022:
CIE01 – System monitoringu kosztów i zużycia nośników energii i wody w miejskich budynkach użyteczności publicznej:
W 2021 r. opracowano i wdrożono system monitoringu kosztów i zużycia mediów w oparciu o bazę danych stworzoną przy użyciu programu Excel. Z wykorzystaniem systemu monitoringu w 2022 r. prowadzono niezbędne działania analityczne.
CIE02 – Aktualizacja Planu gospodarki niskoemisyjnej oraz aktualizacja założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe miasta Cieszyna:
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Cieszyna na lata 2022-2030 przyjęto uchwałą nr XLVII/558/22 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 24 listopada 2022 r. Aktualizację założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe miasta Cieszyna przyjęto uchwałą nr XLVII/559/22 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 24 listopada 2022 r.
CIE03 – Stosowanie systemu zielonych zamówień /zakupów publicznych:
Wdrożono wprowadzanie kryteriów środowiskowych do systemu zamówień publicznych (tzw. zielone zamówienia). W postępowaniu pn. „Świadczenie usług w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych wytworzonych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych położonych na terenie Miasta Cieszyna w latach 2022-2023” zastosowano kryterium środowiskowe, polegające na określeniu wymagań dotyczących ilości pojazdów spełniających normę co najmniej euro 5.
CIE04 – Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w miejskich obiektach użyteczności publicznej:
W roku 2022 zakończono rzeczową realizację zadania "Budowa odnawialnych źródeł energii na terenie Cieszyna" dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Wybudowano instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na:
Domu Spokojnej Starości,
Szkole Podstawowej nr 2,
terenie oczyszczalni ścieków w Cieszynie,
na terenie siedziby Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Słowiczej.
CIE06 – Modernizacja oświetlenia publicznego Miasta Cieszyna:
W styczniu 2022 r. zakończono realizację zadania "Modernizacja oświetlenia publicznego Miasta Cieszyna – etap II" dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, zrealizowano następujące działania: wymiana 632 opraw sodowych na LED, montaż 632 szt. sterowników do opraw, wymiana 278 wysięgników.
CIE07 – Likwidacja niskiej emisji zanieczyszczeń w centrum Cieszyna:
Zakończono realizację zadania "Likwidacja niskiej emisji zanieczyszczeń w centrum Cieszyna – etap IV" polegającego na dociepleniu przegród zewnętrznych, częściowej wymianie stolarki okiennej, likwidacji indywidualnych źródeł ciepła, modernizacji instalacji c.o. i c.w.u. i podłączeniu do sieci cieplnej budynków Zamkowa 5 i Górny Rynek 11.
CIE08 – Podłączenie budynków do sieciowych nośników energii (z pominięciem podłączeń wskazanych w CIE07 i CIE09):
W 2022 r. docieplono budynek Sejmowa 1 zlikwidowano piece węglowe i wykonano instalacje gazowe etażowe centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Wykonano całkowite docieplenie budynku Olszaka 1a w budynku Olszaka 3 docieplenia wykonano w ok. 60%. Prace będą kontynuowane w 2023 r.
CIE09 – Wsparcie działań proefektywnościowych związanych z ograniczeniem niskiej emisji:
Wsparcie działań proefektywnościowych związanych z ograniczeniem niskiej emisji: w ramach systemu wspierania inwestycji proekologicznych z budżetu miasta udzielono 39 dotacji celowych na dofinansowanie kosztów modernizacji systemów ogrzewania budynków i lokali mieszkalnych, a ostatecznie zrealizowanych zostało ostatecznie 32 przedsięwzięć, a wartość udzielonych dotacji (inwestycje zrealizowane) wyniosła 122.490,69 zł.
Przy współudziale ZBM w Cieszynie Sp. z o.o. oraz środków Gminy Cieszyn w latach 2015-2022 zlikwidowano 462 piece opalane paliwem stałym.
CIE10 – Termomodernizacja budynków mieszkalnych na terenie Cieszyna:
W budynkach zarządzanych przez Zakład Budynków Miejskich (z wyłączeniem wskazanych w CIE07 i CIE08) w 20 budynkach zlikwidowano 76 źródeł ciepła opalanych węglem a w czterech z nich docieplono strop. W ramach programu "Czyste Powietrze" wykonano termomodernizację w 107 budynkach jednorodzinnych, w tym zlikwidowano 87 źródeł ciepła opalanych paliwem stałym.
CIE13 – Modernizacja taboru autobusowego transportu zbiorowego w Cieszynie:
W 2021 r. podpisano umowę dofinansowania oraz umowę realizacji zadania "Modernizacja taboru autobusowego transportu zbiorowego w Cieszynie – zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania”. W ramch realizacji zadania, w 2022 r. do Cieszyna trafiły dwa autobusy elektryczne, a na terenie bazy transportowej ZGK zabudowana została ładowarka.
strategia elektromobilności miasta Cieszyna na lata 2020-2030
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XIX/213/20 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 25 czerwca 2020 r.
Cel:
Celem głównym Strategii Elektromobilności Miasta Cieszyna w latach 2020-2030 jest ograniczenie na obszarze Miasta Cieszyna emisji CO2 pochodzącej z publicznego i prywatnego transportu samochodowego. Dla realizacji wyznaczonego celu konieczne jest podjęcie działań w wielu sferach: transportowej, infrastrukturalnej, środowiskowej oraz w sferze świadomości społecznej użytkowników środków transportu i infrastruktury komunikacyjnej.
Realizacja w 2022 r.:
Szereg działań realizowanych w ramach Strategii Elektromobilności pokrywa się zakresem przedmiotowym lub jest tożsame z przedsięwzięciami ujętymi w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej:
Zadanie nr 1 – Wymiana taboru autobusowego komunikacji miejskiej na autobusy elektryczne, hybrydowe plug in: W 2021 r. podpisano umowę dofinansowania w ramach RPO WSL na lata 2014-2020 oraz umowę realizacji zadania „Modernizacja taboru autobusowego transportu zbiorowego w Cieszynie - zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania”. W ramach realizacji zadania, w 2022 r. do Cieszyna trafiły dwa autobusy elektryczne.
Zadanie nr 2 – Budowa infrastruktury ładowania autobusów elektrycznych, hybrydowych plug in: W 2021 r. podpisano umowę dofinansowania w ramach RPO WSL na lata 2014-2020 oraz umowę realizacji zadania „Modernizacja taboru autobusowego transportu zbiorowego w Cieszynie - zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania”. W ramach realizacji zadania, w 2022 r. na terenie bazy transportowej Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie Sp. z o.o. zabudowana została ładowarka na potrzeby autobusów elektrycznych.
Zadanie nr 5 – Wdrożenie elektronicznego systemu zarządzania parkingami miejskimi: w Strefie Płatnego Parkowania w Cieszynie w 2022 r. funkcjonował elektroniczny system opłat za postój realizowany za pomocą aplikacji mobilnej moBilet.
Zadanie nr 6 – Opracowanie planu transportowego miasta Cieszyna z uwzględnieniem zwiększenia możliwości wykorzystania centrum przesiadkowego dla komunikacji miejskiej:
W styczniu 2021 r. projekt pn. „Plan transportowy cieszyńskiej komunikacji zbiorowej” uzyskał dofinansowanie w konkursie „Dotacje w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast” organizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Departament Strategii. W ramach prac nad tym dokumentem założenia do projektu zostały poddane konsultacjom z mieszkańcami. „Plan transportowy cieszyńskiej komunikacji zbiorowej” został przyjęty przez Radę Miejską Cieszyna uchwałą nr XXXVII/454/22 z dnia 24 lutego 2022 r.
Zadanie nr 7 – Wprowadzenie zmodyfikowanego rozkładu jazdy autobusów oraz siatki połączeń:
Modyfikacja rozkładu jazdy autobusów oraz siatki połączeń były realizowane w 2022 r. w ramach wdrażania planu transportowego cieszyńskiej komunikacji miejskiej.
Zadanie nr 21 - Wprowadzenie rowerów elektrycznych dla Straży Miejskiej w Cieszynie:
W sierpniu 2021 r. na potrzeby Straży Miejskiej w Cieszynie zakupione zostały dwa rowery elektryczne. W 2022 r. rowery elektryczne były wykorzystywane do wykonywania czynności służbowych w ramach działań Straży Miejskiej w Cieszynie.
Zadanie nr 23 – Modernizacja i budowa oświetlenia publicznego:
Zakończono realizację zadania "Modernizacja oświetlenia publicznego Miasta Cieszyna – etap II" dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, zrealizowano następujące działania: wymiana 632 opraw sodowych na LED, montaż 632 szt. sterowników do opraw, wymiana 278 wysięgników.
Zadanie nr 24 – Budowa odnawialnych źródeł energii:
W roku 2022 zakończono rzeczową realizację zadania "Budowa odnawialnych źródeł energii na terenie Cieszyna" dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. W ramach omawianego zadania wybudowano instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na:
Domu Spokojnej Starości,
Szkole Podstawowej nr 2,
terenie oczyszczalni ścieków w Cieszynie,
na terenie siedziby Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Słowiczej.
Zadanie nr 26 – Tworzenie możliwości do funkcjonowania systemu informowania o jakości powietrza w mieście:
Od grudnia 2020 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Cieszynie przy ulicy Fryderyka Chopina 37, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach uruchomił automatyczną stację pomiarową badającą jakość powietrza. Opisana stacja funkcjonuje w ramach śląskiego systemu monitoringu powietrza. W 2022 r. przeprowadzono testy tzw. czujników niskokosztowych w trzech wybranych lokalizacjach - analiza otrzymanych wyników pomiarów wskazuje na znaczące rozbieżności z wynikami państwowego monitoringu powietrza, wynikające przede wszystkim ze znaczących różnic w ukształtowaniu i zagospodarowaniu terenu miasta i związanych z tym uwarunkowań mikroklimatycznych.
Zadanie nr 28 - Utworzenie Gminnego Systemu Zarządzania Energią i Wodą:
W 2021 r. opracowano i wdrożono system monitoringu kosztów i zużycia mediów w oparciu o bazę danych stworzoną przy użyciu programu Excel. Z wykorzystaniem system monitoringu w 2022 r. prowadzono niezbędne działania analityczne.
W pierwszej połowie 2022 r. w budynku Domu Spokojnej Starości w Cieszynie prowadzono testy systemu do zarządzania zużyciem energii na potrzeby ogrzewania budynku. Doświadczenia zebrane podczas pilotażu posłużą do budowy systemu obejmującego wybrane budynki użyteczności publicznej.
Zadanie nr 29 - Prowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnych skierowanych do mieszkańców miasta:
W ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu, obchodzonego w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 22 września 2022 r. Miasto Cieszyn wraz z Zakładem Gospodarki Komunalnej zorganizowało darmowe przejazdy komunikacją miejską.
miejska inicjatywa działania (MID) miasta Cieszyna
Podstawa prawna:
Zarządzenie nr 0050.693.2019 Burmistrz Miasta Cieszyna z dnia 14 października 2019 r.
Cel:
Miejska Inicjatywa Działania to element programu Partnerska Inicjatywa Miast. Miejska Inicjatywa Działania (MID) jest dokumentem opisującym ścieżkę dojścia do rozwiązania wybranego problemu na poziomie lokalnym w każdym mieście oraz zawiera propozycje konkretnych rozwiązań i projektów, które mają doprowadzić do konkretnych działań miasta oraz uczestników Lokalnego Partnerstwa.
Kluczowym zagadnieniem w pracach nad MID dla Cieszyna była komunikacja miejska, ale również inne zagadnienia z szeroko rozumianej mobilności miejskiej (np. transport kolejowy, transport zbiorowy powiatowy, parkingi, ścieżki rowerowe).
Realizacja w 2022 r.:
W ramach realizacji zadań określonych w dokumencie w 2022 r. zakończono działania związane z opracowaniem Planu transportowego cieszyńskiej komunikacji zbiorowej (plan scharakteryzowany poniżej), zakładającego etapowy rozwój cieszyńskiej komunikacji. Plan transportowy cieszyńskiej komunikacji zbiorowej został uchwalony w drodze uchwały nr XXXVII/454/22 przez Radę Miejską Cieszyna w dniu 24 lutego 2022 r.
Ponadto, w ramach celu operacyjnego 1.1 „Podniesienie jakości i niezawodności taboru autobusowego” określonego w MID, realizowano działania związane z wymianą taboru na autobusy niskoemisyjne:
14 czerwca 2022 r. odebrano dwa autobusy elektryczne (model Solaris Urbino 9 LE electric) wraz ze stacją ładowania. Umowa z firmą Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. została zawarta w dniu 27 kwietnia 2021 r.
uzyskano dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu priorytetowego Zielony Transport Publiczny w wysokości 9.435.000,00 zł w formie dotacji oraz 3.225.000,00 zł w formie pożyczki preferencyjnej - na zakup 6 autobusów elektrycznych, a umowy dotyczące wsparcia podpisano we wrześniu 2022 r. Przetarg na wybór dostawców autobusów zaplanowano na 2023 r., a dostawę na 2024 r.
Plan transportowy cieszyńskiej komunikacji zbiorowej
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXVII/454/22 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 24 lutego 2022 r.
Cel:
Celem Planu transportowego cieszyńskiej komunikacji zbiorowej jest zapewnienie efektywnych przewozów o charakterze użyteczności publicznej, realizowanych na obszarze gminy Cieszyn oraz Gmin, z którymi zawarte zostały porozumienia międzygminne w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego, przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju transportu oraz z uwzględnieniem potrzeb transportowych mieszkańców.
W ten sposób Plan transportowy umożliwi rozwój organizowanego przez Gminę Cieszyn publicznego transportu zbiorowego, który stanie się realną alternatywą dla transportu indywidualnego dzięki dostępności, jakości i efektywności działania. Proces rozwoju publicznego transportu zbiorowego będzie przebiegał z uwzględnieniem potrzeb osób o ograniczonej mobilności (niepełnosprawnych i z dysfunkcjami ruchowymi oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym), a także aspektów dotyczących środowiska naturalnego.
programy Z OBSZARU REWITALIZACJI
gminny program rewitalizacji miasta Cieszyna do roku 2026
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXVIII/367/17 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 26 października 2017 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Cieszyna do roku 2026.
Cel:
Celem programu jest realizacja przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców.
Realizacja w 2022 r.:
Kontynuowano realizację przedsięwzięć o charakterze społecznym, w tym m.in. programu działań edukacyjno-aktywizujących i integrujących dla seniorów (zajęcia i kursy dla osób w wieku 65+).
Przedsiębiorstwo społeczne Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”
Realizator: Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” w Cieszynie / możliwe partnerstwo z Gminą Cieszyn, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Cieszynie, Powiatowym Urzędem Pracy w Cieszynie
W 2022 roku zakupione zostały niezbędne urządzenia technologiczne do działalności przedsiębiorstwa społecznego oraz wyposażenie kuchni i stolarni.
W ramach kolejnego projektu zrealizowana została aranżacja terenów zielonych wokół przedsiębiorstwa społecznego
Modernizacja zabytkowego parku szpitalnego wraz z działaniami na rzecz aktywizacji ruchowej oraz integracji społecznej
Realizator: Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie
Bieżące działania związane z utrzymaniem drzewostanu i nawierzchni ścieżek/dróg parkowych w ramach środków własnych.
Klub Senior +
Realizator: Gmina Cieszyn
W 2022 r. opracowana została koncepcja zagospodarowania terenu pn. zadania inwestycyjnego „Klub Seniora na terenie DSS w Cieszynie”.
1. Połączenie śródmieścia Cieszyna i Czeskiego Cieszyna (projekt realizowany w polskiej części miasta).
2. Ożywienie społeczno-gospodarcze cieszyńskiego Rynku.
3. Zagospodarowanie terenu nad Olzą – aktywizacja i integracja społeczna.
Realizator: Gmina Cieszyn (MZD)
Zakończono pierwszą część zadania inwestycyjnego w ramach projektu pn.: „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”, tj. zakończono roboty budowlane związane z remontem i przebudową ulicy Głębokiej w Cieszynie. Prace zostały zakończone 12 stycznia 2022 r.
Przeprowadzone zostały dwa postępowania przetargowe na:
remont i przebudowę Rynku – wyłoniony został wykonawca robót, z którym podpisana została umowa. Obecnie trwają prace remontowe na płycie Rynku (termin: 9 czerwca 2023 r.);
remont i przebudowę chodnika na ul. Wyższa Brama wraz z wbudowaniem szyny tramwajowej na ul. Wyższa Brama, Górny Rynek oraz ul. Szersznika – podpisano umowę z wykonawcą prac (termin: czerwiec 2023 r.).
W ramach zadania pn. "Remont i przebudowa ul. Zamkowej w Cieszynie wraz z budową małego tarasu widokowego" w 2022 roku zrealizowano prace związane z sieciami podposadzkowymi tj.: kanalizacji sanitarnej i deszczowej, wody hydrantowej, siecią niskiego napięcia. Wykonano przekrycie sklepienia cieku Młynówki płytą żelbetową, prace zabezpieczające historyczny mur ceglano-kamienny (zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków), podbudowę kamienną pod płytę fundamentową. Zdemontowano starą instalację co na przyczółku mostu i wykonano przekładkę kabla dla sieci elektrycznej SN. Wykonano zbrojenie i betonowanie płyty fundamentowej od strony ul. Zamkowej, zbrojenie i szalowanie belek wspornikowych, chudy beton pod pozostałą część płyty głównej żelbetowej wraz z izolacją poziomą, płytę główną żelbetową wraz ze słupami i ścianą murowaną od strony cieku Młynówki, montaż płyt żelbetowych prefabrykowanych od strony rzeki Olzy, ściany żelbetowe od strony ul. Zamkowej oraz rozpoczęto zbrojenie i częściowe betonowanie schodów zewnętrznych.
W 2022 koszt realizacja zadania wyniósł 1.604.027,26 zł, w tym dofinansowanie w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 wyniosło 831.032,99 zł.
Remont murów oporowych i historycznych murów obronnych.
Realizator: Gmina Cieszyn
W marcu 2022 r. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zezwolenia na prowadzenia robót budowlanych związanych z modernizacją murów oporowych przy ul. Górnej 9 – 17. Od kwietnia prowadzone były prace usunięcia 4 drzew. Ogłoszony został przetarg, w wyniku którego wyłoniono wykonawcę robót budowlanych. Wykonane zostały prace ziemne wraz z demontażem kamiennego muru oporowego.
Wzniesiony został nowy mur oporowy żelbetowy z okładziną kamienną o długości 73,20 mb. Mur składa się z odcinków o średniej wysokości 3,40 mb (licząc od spodu podstawy do korony). Wzdłuż muru wbudowane zostały schody zewnętrzne żelbetowe monolityczne, których bieg wyposażono w poręcz ze stali nierdzewnej. Powierzchnię dolnego i górnego podestu wykonano z kostki granitowej. Na koronie muru zamontowano ogrodzenie z siatki, umocowanej na słupkach stalowych wys. 125 cm.
Prace zostały zakończone i odebrane. Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków Starostwa Powiatowego w Cieszynie.
Budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Mickiewicza
Realizator: Zakład Budynków Miejskich Sp. z o.o.
W sierpniu zostało wszczęte postępowanie na wybór wykonawcy do opracowania koncepcji oraz dokumentacji projektowej dla zadania „Budowa energooszczędnego wielorodzinnego budynku”. We wrześniu dokonano wyboru wykonawcy oraz podpisana została umowa. Koncepcja energooszczędnego budynku mieszkalnego została przekazana Zamawiającemu w listopadzie z zachowaniem terminów umowy. Obecnie wykonawca jest na etapie opracowania dokumentacji projektowej. Projekt podlega dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
W ramach realizacji drugiego budynku w lipcu rozpoczęto roboty budowlane. W ramach realizowanych prac wykonane zostały fundamenty, mury parteru i strop nad parterem. Zakończenie robót budowlanych zaplanowane zostało na II kwartał 2024 roku. Zadanie realizowane jest w całości przez ZBM Sp. z o.o. ze środków własnych i dotacji BGK. Spółka uzyskała na budowę dotację w wysokości 4.902.965,98 zł, która wpłynęła w grudniu 2022 r. po wykazaniu wymaganego zaawansowania robót. Jednak z uwagi na wzrost inflacji Spółka ponownie złożyła wniosek do BGK i w uzupełnieniu przyznana została dopłata w kwocie 1.153.639,05 zł, która przekazana zostanie w lipcu 2023 r.
Program działań edukacyjno-aktywizujących i integrujących dla seniorów
Realizatorzy: COK Dom Narodowy / Biblioteka Miejska
W ramach przedsięwzięcia realizowano szereg działań edukacyjno-aktywizujących dla seniorów (spotkań, zajęć i wydarzeń).
COK „Dom Narodowy”:
Dyskusyjny Klub Propozycji (raz w miesiącu) – liczba uczestników: 220 osób;
Koło Miłośników Gwary Cieszyńskiej – "Rzóndzymy, rozprawiomy i śpiywómy po naszymu i ni jyny" (raz w miesiącu) – liczba uczestników: 110 osób;
zajęcia popołudniowe w pracowni: rękodzieła artystycznego, ceramiki oraz malarstwa i rysunku, fotografii i nowych mediów, koronki klockowej i pisania ikon oraz gimnastyka dla seniorów – liczba uczestników: 545 osób;
w ramach wydarzeń kulturalnych COK: spotkania podróżnicze, koncerty, wystawy, imprezy plenerowe – łącznie: 40.794.
Biblioteka Miejska:
kursy komputerowe dla Sekcji Komputerowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku - realizowane były w okresach styczeń-czerwiec oraz październik-grudzień. W kursach uczestniczyły dwie 15-osobowe grupy.
Program zajęć obejmował m.in. komunikację elektroniczną (Messenger, Skype, WhatsApp i inne), naukę zakładania poczty i pisania e-maili, surfowanie w sieci (szukanie potrzebnych informacji oraz robienie zakupów).Pogotowie smartfonowe – w siedzibie Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej odbyły się szkolenia indywidualne z zakresu obsługi urządzeń mobilnych typu smartfon, tablet.
Szkolenie prowadzone było od stycznia do grudnia 2022 r. Łącznie z pomocy szkoleń skorzystało 126 osób.Angielski dla Seniora 55+ (poziom dla zaawansowanych i podstawowy) - kurs języka angielskiego dla osób powyżej 55 roku życia. Trwał od stycznia do czerwca i miał charakter konwersacji z native speakerem. Uczestniczyła w nim stała 12-osobowa grupa Seniorów. Kurs na poziomie podstawowym realizowany był w okresach od lutego do maja i od września do grudnia. Seniorzy podczas kursu uczyli się słownictwa i gramatyki na poziomie podstawowym.
Prowadzący pomagał uczestnikom doskonalić wymowę oraz dostarczył gotowych wzorców komunikacyjnych. Wszyscy kursanci otrzymali bezpłatny komplet materiałów szkoleniowych. Cykl zajęć zwieńczyła uroczystość wręczenia certyfikatów;kursy komputerowe dla Seniorów w wieku 55+ w grupach dla początkujących i zaawansowanych. Kursy odbyły się w dwóch terminach: od lutego do czerwca i od października do grudnia 2022 r., w których uczestniczyły 12-osobowe grupy.
Program zajęć obejmował m.in. komunikację elektroniczną (Messenger, Skype, WhatsApp i inne), naukę zakładania poczty i pisania e-maili, surfowanie w sieci (szukanie potrzebnych informacji oraz robienie zakupów). Z kurów skorzystało 538 osób.„Książka na telefon” – usługa świadczona osobom niepełnosprawnym, starszym, chorym oraz mieszkańcom Cieszyna mającym problemy z dotarciem do poszukiwanych przez siebie książek.
Wypożyczenia materiałów bibliotecznych są bezpłatne, natomiast niewielkie opłaty dotyczą kosztów usługi tj. dostarczenia książek do miejsca zamieszkania czytelnika.
Uporządkowanie i ożywienie przestrzeni publicznej wokół budynków nr 4,6,8, przy ul. Korfantego w Cieszynie
Realizator: Spółdzielnia Mieszkaniowa Cieszynianka
W 2022 r. wykonana została aktualizacja dokumentacji technicznej z 2015 r.
Uporządkowanie i ożywienie przestrzeni publicznej wokół budynków nr 2,4,6 przy ul. Hallera w Cieszynie
Realizator: Spółdzielnia Mieszkaniowa Cieszynianka
W 2022 r. wykonana została aktualizacja dokumentacji technicznej z 2015 r.
Likwidacja niskiej emisji zanieczyszczeń w centrum Cieszyna
Realizatorzy: Gmina Cieszyn / Zakład Budynków Miejskich Sp. z o.o. / Energetyka Cieszyńska Sp. z o.o. / Wydział OŚR / mieszkańcy
W 2022 roku kontynuowano działania dotyczące likwidacji niskiej emisji poprzez uciepłownienie śródmieścia Cieszyna – Etap IV. Zakres zadania inwestycyjnego obejmował 2 budynki komunalne przy ul. Zamkowa 5 (9 mieszkań oraz 4 lokale użytkowe) oraz Górny Rynek 11 (4 mieszkania oraz 2 lokale użytkowe). Zadanie dofinansowane było ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w wysokości: 975.704,76 zł. Równolegle z pracami związanymi z dociepleniem oraz budową instalacji wewnętrznych, prowadzone były prace związane z budową przyłączy sieci cieplnej oraz węzłów cieplnych:
Zakres prac związanych z budynkiem przy ul. Zamkowej 5 obejmował wykonanie robót instalacyjnych systemu co i cwu, likwidację pieców na paliwo stałe, dostosowanie pomieszczeń piwnicy do budowy węzła cieplnego, renowację elewacji frontowej i bocznej południowej, termomodernizację ściany tylnej i bocznej północnej, izolację pionową i poziomą ścian piwnicy, wymianę stolarki okiennej oraz ocieplenie poddasza. Prace zostały zakończone i rozliczone;
Zakres prac zrealizowanych w budynku przy Górnym Rynku 11 obejmował dostosowanie pomieszczeń piwnicy do budowy węzła cieplnego, wykonanie robót instalacyjnych systemu co i cwu, ocieplenie dachu wraz z pokryciem papą termozgrzewalną oraz remont istniejącego tynku;
W ramach realizacji zadania przez Zakład Budynków Miejskich Sp. z o.o. planowano uciepłownienie kolejnych 3 budynków wspólnot mieszkaniowych z udziałem własności Gminy Cieszyn przy ul. Sejmowa 1, ul. Olszaka 1, i ul.Olszaka 3.
Z uwagi na opóźnienie w przekazanych środkach na ich realizację (koniec czerwca) w 2022 r. wybrano wykonawcę robót dla budynków przy ul. Olszaka 1 i 3 (prace rozpoczęły się na początku stycznia 2023 r.) W ramach środków własnych wspólnot mieszkaniowych wykonane zostały ocieplenia budynków, zgodnie z projektem i uzgodnieniami z konserwatorem. Dla budynku Sejmowa 1, ze względu na brak zainteresowania prywatnych właścicieli mieszkań podłączeniem do wspólnej instalacji grzewczej zasilanej z sieci cieplnej oraz prawdopodobne wysokie opłaty, podjęto decyzję o wykonaniu indywidualnych gazowych, etażowych instalacji grzewczych i przygotowania ciepłej wody w mieszkaniach komunalnych (lokal nr 7 i 9). Prace zostały zakończone we wrześniu 2022 r. przed sezonem grzewczym.
W ramach wdrożenia programu wymiany nieefektywnych źródeł ciepła w budynkach komunalnych – Ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu wprowadzone do WPF w 2021 r. z rocznym limitem środki w wysokości 1.000.000 zł, na lata 2022-2028 przewidziane zostały na sfinansowanie uciepłownienia (likwidację pieców węglowych) komunalnych budynków mieszkalnych. W ramach zaplanowanych środków w 2022 roku opracowano dokumentację projektową dla 8 budynków komunalnych spośród przewidzianych do objęcia tą inwestycją. Projektowanie zakończono z końcem grudnia 2022 roku. Realizację robót budowlanych przewidziano w 2023 roku. po uzyskaniu wymaganych zezwoleń budowlanych.
W ramach współpracy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa z mieszkańcami, zrealizowane zostały 32 modernizacje systemów ogrzewania budynków i lokali mieszkalnych, wykonane w ramach systemu wspierania inwestycji proekologicznych z budżetu Miasta Cieszyna.
W ramach działań punktu informacyjnego Czyste powietrze wydane i rozdysponowane zostało 2.000 szt. ulotek „Czyste powietrze”, opracowane zostały plakaty informujące o obowiązkach wynikających z tzw. uchwały antysmogowej, które rozwieszone zostały na przystankach autobusowych oraz przygotowane zostały materiały promocyjne. Realizowane również były działania w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”, które związane były z zorganizowaniem przedstawień proekologicznych oraz wykonaniem materiałów edukacyjnych.