GOSPODARKA i turystyka
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2022 r.:
1 497 zł
+1,75%
do roku 2021
3 469
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
297
Liczba nowych osób prowadzących działalność gospodarczą w rejestrze REGON
239
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą wypisanych z rejestru REGON
Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2022 r.
Miasto Cieszyn zdecydowało się na stosowanie maksymalnych stawek podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast w przypadku stawek podatków od środków transportu zachowano zróżnicowany poziom ich wysokości, zależnie od wieku pojazdu.
Najbardziej preferencyjne warunki dano przedsiębiorcom użytkującym pojazdy wyprodukowane od 2017 r. - w tym przypadku stawki są nawet o 1/3 niższe niż w przypadku pojazdów najstarszych tj. przed 2012 r. Różnicowanie wysokości składek to jeden ze sposób dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego miasta, ale także dbania o zrównoważony rozwój.
Dogodne warunki dla prowadzenia biznesu potwierdza stały wzrost liczby nowych działalności gospodarczych zarejestrowanych w 2022 r. w REGON. Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Cieszyna są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2022 r. wartość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 1.497,25 zł, podczas gdy w 2021 r. było to 1.471,48 zł.
Wsparcie inwestorów i przedsiębiorców
Cieszyn, poprzez swoje położenie przygraniczne, dba o to, aby stawać się miastem otwartym i przyjaznym dla przedsiębiorców i inwestorów.
Atutem jest nie tylko transgraniczny charakter miasta, ale też sąsiedztwo miejsc atrakcyjnych turystycznie, klimat okolicy, ale przede wszystkim życzliwość, gościnność i profesjonalizm obsługi. Wszystkie te elementy mają zapewniać ludzi biznesu, że tutaj można bezpiecznie lokować swoje inwestycje.
Kreatywna polityka prowadzona przez władze miasta, a także konsekwentna realizacja założeń strategii rozwoju Cieszyna oraz wieloletnich programów inwestycyjnych i szeroko pojętej promocji miasta sprzyja inwestorom.
MIĘDZYGMINNA STREFA GOSPODARCZA
Misją Strefy jest tworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki na terenie gmin Partnerów, poprzez wsparcie napływu inwestycji zewnętrznych. Strefę tworzą Miasto Cieszyn oraz Miasto Skoczów, Gmina Chybie, Gmina Dębowiec oraz Gmina Hażlach.
Cele strategiczne to:
zwiększenie napływu inwestycji do Partnerów,
konsulting inwestycyjny jako narzędzie wsparcia dla inwestorów,
promocja gospodarcza w kraju i zagranicą.
Samodzielne stanowisko ds. wsparcia przedsiębiorczości
Za działania podejmowane przez Miasto Cieszyn na rzecz inwestorów i przedsiębiorców w 2022 r. odpowiadało Samodzielne stanowisko ds. wsparcia przedsiębiorczości. Należy jednak podkreślić, że od maja 2022 r. stanowisko nie było obsadzone.
Wśród działań znalazły się:
administrowanie strony internetowej — zakładka "dla biznesu",
prowadzenie zadań związanych z "PComplex — Zlecenie badania kluczowych dla rozwoju miasta branż",
analizy rynku pracy pod kątem ofert edukacyjnych Cieszyna, podjęcie działań związanych z organizacją Targów przedsiębiorczości, pracy i edukacji,
obsługa i koordynowanie zadań Zespołu ds. Obsługi Inwestora, składającego się z przedstawicieli władz Miasta, pracowników UM i Zamku Cieszyn. Głównym zadaniem Zespołu jest kompleksowe wsparcie administracyjne względem przedsiębiorców i inwestorów,
współpraca z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Międzygminną Strefą Gospodarczą,
wizytacja cieszyńskich zakładów pracy, analiza potrzeb i perspektyw rozwoju gospodarczego,
działania związane z angażowaniem cieszyńskich przedsiębiorców w pomoc Ukrainie w związku z wybuchem wojny.
Zespół zadaniowy do spraw obsługi inwestora
W dniu 6 kwietnia 2023 r. Burmistrz Miasta Cieszyna podjął Zarządzenie w sprawie powołania Zespołu zadaniowego do spraw obsługi inwestora. Zarządzenie to znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej tutaj.
Zarządzeniem Nr 0050.124.2021 Burmistrza Miasta Cieszyna z dnia 3 marca 2021 r. powołany został zespół zadaniowy do spraw obsługi inwestora.
Zadaniem zespołu jest realizacja wszystkich niezbędnych działań dotyczących obsługi inwestorów chcących rozpocząć lub prowadzących działalność na terenie Miasta Cieszyn w szczególności:
opracowania i wdrożenia metod skutecznego wyszukiwania inwestorów,
popularyzowania informacji o możliwościach i warunkach inwestowania, w tym opracowania ofert inwestycyjnych,
inicjowania działań i programów sprzyjających rozwojowi inwestycji przedsiębiorców, szczególnie w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy,
wspierania inwestorów na wszystkich etapach przygotowania i realizacji inwestycji oraz dalszej opieki poinwestycyjnej,
podejmowania działań w zakresie tworzenia różnego rodzaju obszarów i stref dedykowanych inwestorom,
współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi,
współpracy z uczelniami wyższymi.
Zamek Cieszyn
Zamek Cieszyn to nietypowa instytucja kultury, która wspiera innowacyjny biznes, promuje dobre projektowanie, ale również tworzy ofertę turystyczną, opiekuje się zabytkami i organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne.
Od 2013 r. Zamek Cieszyn jest wspólnie prowadzony przez Miasto Cieszyn i Województwo Śląskie. Dział Przedsiębiorczości Zamku Cieszyn wspiera małe firmy, jak i te, które są zainteresowane rozwojem poprzez wykorzystanie wzornictwa i nowych technologii. Zadania są finansowane ze środków własnych. Plany na 2021 r. pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Większość działań zrealizowano w formie spotkań online, a organizację niektórych trzeba było odwołać, jak na przykład spotkania dla młodzieży w ramach Dnia Przedsiębiorczości, które miały się odbyć w kwietniu.
W 2022 r. Zamek Cieszyn zrealizował szereg działań wspierających innowacyjność i przedsiębiorczość.
Więcej informacji na temat działalności Zamku Cieszyn znajduje się na stronie Wsparcie innowacyjności i przedsiębiorczości.
Targowiska miejskie
Targowisko rolno - spożywcze przy ul. Św. Jana Sarkandra
Utrzymaniem i prowadzeniem targowisk miejskich w Cieszynie zajmuje się Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie. Jednostka ta administruje trzema obiektami oraz lokalami handlowymi:
targowisko przemysłowe przy ul. Katowickiej – powierzchnia 16.680 m2 – 443 miejsca handlowe,
targowisko rolno – spożywcze przy ul. św. Jana Sarkandra – powierzchnia 4.200 m2 – 189 miejsc handlowych,
Miejskie Hale Targowe przy ul. Stawowej 6 – hala targowa – 31 boksów handlowych,
lokale handlowe – powierzchnia 4.730 m2.
turystyka i rekreacja
PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ
Osoby odwiedzające cieszyński rynek mogły skorzystać z usług Cieszyńskiego Centrum Informacji czynnego 6 dni w tygodniu, a w sezonie wakacyjnym (lipiec - sierpień) 7 dni w tygodniu.
Przez cały rok 2022 CCI odwiedziło 29.756 osób, z tego:
turyści z kraju 24.406,
turyści z zagranicy 5.350.
Jak co roku najwięcej turystów krajowych przybyło z woj. śląskiego. Natomiast wśród turystów zagranicznych Informację turystyczną najczęściej odwiedzali turyści z Republiki Czeskiej.
Aktualnie Punkt Informacji Turystycznej otwarty jest codziennie w godzinach 10:00 do 17:00.
Rok 2022 był także czasem kolejnej, cyklicznej certyfikacji punktu, który otrzymał notę czterogwiazdkową. W latach ubiegłych pochwalić mogliśmy się dwoma gwiazdkami. Punkt Informacji Turystycznej działa w Śląskim Systemie Informacji Turystycznej, zapewnia bezpłatny dostęp do Internetu, map, przewodników i materiałów promocyjnych. Zamkowy Punkt Informacji Turystycznej współpracuje ze Śląską Organizacją Turystyczną, Polską Organizacją Turystyczną, Euroregionem Śląsk Cieszyński, Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”, punktami informacji z województwa śląskiego, z Polski i z zagranicy, gminami, PTTK oraz gminnymi ośrodkami kultury.
WZGÓRZE ZAMKOWE
Wzgórze Zamkowe odwiedzane jest przez mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów z całej Polski, jak i z zagranicy. Po pandemii wrócono do standardowych godzin pracy zabytków sprzed tego okresu. Wieża Piastowska i Rotunda były dostępne dla gości codziennie. Przez cały rok 2022 sprzedano 58.977 biletów co jest dotychczasowym rekordem rocznym. Jednocześnie wzrosła sprzedaż biletów o 54,5% w stosunku do roku 2021.
Osoby odwiedzające Wzgórze Zamkowe i instytucję Zamek Cieszyn mogły skorzystać z usług Punktu Informacji Turystycznej czynnego 7 dni w tygodniu (w sezonie zimowym 6 dni w tygodniu). W pierwszym półroczu 2022 r. Punkt odwiedziło 4.659 osób (w tym 867 osób z zagranicy; trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim). W drugim półroczu odnotowano 5.244 odwiedzin punktu, co w roku 2022 daje łączną liczbę 9.903 osób odwiedzających Punkt Informacji Turystycznej na Wzgórzu Zamkowym.
6 zł
ulgowy
9 zł
normalny
26 zł
rodzinny
3 zł
Cieszyńska Karta Dużej Rodziny
W maju odbyła się kolejna edycja Cieszyńskiej Nocy Muzeów. Przygotowano dla zwiedzających szereg atrakcji. Wśród nich była możliwość zwiedzania z przewodnikiem zboczy Wzgórza Zamkowego. Kolejną z atrakcji był spacer z przewodnikiem odkrywający tajemnice cieszyńskiego zamku pod osłoną nocy. Dla młodzieży przygotowano Komnatę światła, gdzie zwiedzający mogli zrobić sobie zdjęcie. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty Ekopapier prowadzone przez Spółdzielnię Ofka oraz Studentów ASK Cieszyńskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz warsztaty „Stwórz swój inicjał” prowadzone przez pracowników działu Wzornictwa. W ramach Nocy Muzeów zaplanowano również oprowadzanie po wystawie Graduation Projects. W wydarzeniu udział wzięło około 2.000 osób zarówno z okolicznych miejscowości, jak i z Republiki Czeskiej. Dodatkowo na dziedzińcu prezentowało się Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce” pokazując wczesnośredniowieczny obóz. Podczas tego wydarzenia udostępniono także bezpłatnie Wieżę Piastowską. Z tej ofert skorzystało 960 osób,
W dniu dziecka jedną z przestrzeni zamkowych przekształcono w Komnatę Światła, czyli selfie art room. Z chęcią młodzież i dzieci korzystały z szansy na zrobienie efektownych zdjęć w zamkowych przestrzeniach.
W okresie wakacji szkolnych zorganizowano warsztaty dla dzieci. W lipcu warsztaty dotyczyły cechów rzemieślniczych, a uczestnicy mogli poznać pracę m.in. farbiarzy, tkaczy, heraldyków czy ceramików. Zajęcia odbywały się zarówno w przestrzeni parku na Wzgórzu Zamkowym jak i w salach konferencyjnych. Sierpień poświęcony był edukacji, poruszaliśmy wówczas tematy legend cieszyńskich, zdrowego żywienia, pierwszej pomocy oraz opieki nad zwierzętami. Całość zorganizowana była przy współpracy z Fundacją Lepszy Świat oraz Klubokawiarnią Presso.
Od lipca do sierpnia prowadzono spacery w ramach akcji Odkrywaj Cieszyn, o tematyce historycznej i przyrodniczej skierowane zarówno do mieszkańców Cieszyna jak i turystów. Tematyką spotkań były m.in. Mury Cieszyna, Koszary Austro – Węgierskie, Zamach 1918 r. oraz przyroda w centrum miasta. Część spacerów prowadzona była przez przewodników PTTK inne kierowane były przez pracowników Zamku. Każdy ze spacerów zgromadził liczne grono miłośników historii regionu. Liczba uczestników wahała się od 15 do ponad 40 osób.
W dniach 16-18.09.2022 r. zorganizowano cykliczną imprezę pod nazwą „Skarby z Cieszyńskiej Trówły”. Podczas tego wydarzenia przeprowadzono zarówno warsztaty w Muzeum Drukarstwa, spacer pod przewodnictwem pana Jerzego Wałgi jak i tradycyjny Jarmark, w którym wzięło udział ponad 50 wystawców z Polski oraz Czech. Odbyły się także koncerty zespołów folkowych jak „Tekla Klebetnica” oraz grup folklorystycznych ZPiT Ziemi Cieszyńskiej oraz Slezan z Czeskiego Cieszyna. Odbył się także konkurs na tradycyjnego strudla. Po raz pierwszy imprezę uzupełniono innym wydarzeniem jakim było Pierwsze Cieszyńskie Winobranie, będące promocją lokalnych wytwórców wina. Zaprezentowano m.in. tradycyjne metody pozyskiwania tego trunku.
W październiku oraz grudniu przygotowano specjalną ofertę skierowaną do seniorów. W trakcie warsztatów oraz zwiedzania Zamku gościliśmy ponad 50 osób z tej grupy docelowej. Uczestnicy spotkań poznali zarówno historię Wzgórza Zamkowego oraz uczestniczyli w warsztatach makramowych.
Okres świąteczny w Zamku Cieszyn oznaczał przygotowania oraz przeprowadzenie cyklicznego wydarzenia pod nazwą Zaprojektuj Święta. Przeprowadzono warsztaty wytwarzania ozdób świątecznych, a na dziedzińcu odbył się świąteczny jarmark. Przeprowadzono także kolejną edycję konkursu na tradycyjne cieszyńskie ciasteczka,
Zamek Cieszyn był także współorganizatorem wydarzeń odbywających się na terenie Wzgórza Zamkowego. Do tego rodzaju imprez zaliczyć można Cieszyński Przekładaniec, Dni Noszaka, w tym I Średniowieczny Turniej Rycerski w Cieszynie. W lipcu 2022 r. na terenie Wzgórza odbyło się Święto Herbaty, w sierpniu gościliśmy organizatorów i uczestników Mood for Wood, przełom sierpnia i września to Ogólnopolski Studencki Plener WIZJE + wystawa w przestrzeniach Zamku, we wrześniu na dziedzińcu odbyły się warsztaty kulinarne – organizowane przez Wydział Ochrony Środowiska.
Więcej informacji na temat działalności Zamku Cieszyn znajduje się na stronie Wsparcie innowacyjności i przedsiębiorczości.